Few Clouds

11°C

Kołobrzeg

21 maja 2024    |    Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
21 maja 2024    
    Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Tydzień z kulturą

STYCZEŃ 2024

27.01.2024 (sobota) godz. 19.00
IV Slam poetycki w Kołobrzegu, performens Arma Agharta
Bilety: 15 zł (normalny), 13 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Mała sala teatralna

Arma Agharta to artysta dźwiękowy pochodzący z Litwy, oddany improwizowanej i eksperymentalnej muzyce. Związany z globalną sceną undergroundową od ponad 20 lat, zajmował się publikacją zinów, prowadził wytwórnie, grał w zespołach oraz organizował koncerty i festiwale muzyki eksperymentalnej. Od 2007 roku dał ponad 600 występów na całym świecie.
Na jego performans zapraszamy już w najbliższą sobotę o 19:00 na małą salę teatralną.

Zapisy na SLAM w trakcie, nie zwlekaj: af@rck.kolobrzeg.eu

31.01.2024 (środa) godz. 19.00
DKF SZTORM: „La Chimera” reż. Alice Rohrwacher (130 min.)
Bilety: 15 zł (normalny), 13 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Sala widowiskowa

Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta zaprasza na film w ramach DKF Sztorm: „La Chimera” / reż. Alice Rohrwacher / 130 min.

Każdy ponoć ma swoją Chimerę. Coś, o czym marzy, ale nie może tego zdobyć. Dla grupy drobnych złodziejaszków rabujących okoliczne groby i handlujących archeologicznymi znaleziskami to chęć szybkiego wzbogacenia się. Oznaczałaby ona wybawienie od dalszej pracy. Arthurowi (Josh O’Connor) z kolei przypomina Beniaminę. Kobietę, którą kochał i stracił. Mężczyzna łatwo się jednak nie poddaje i postanawia rzucić wyzwanie niemożliwemu. Nawet jeżeli oznaczałoby to błąkanie się po mitycznych zaświatach. W poszukiwaniu legendarnych zakopanych drzwi, pozwalających przekroczyć mu próg innej rzeczywistości, Arthur łączy siły z rabusiami. Oferuje im swój talent do wskazywania miejsc, gdzie znajdują się starożytne skarby, w zmian za to, że będą dla niego przekopywać okolicę. Tak rozpoczyna się niezwykła, pełna magii podróż w nieznane.
Nowy film Alice Rohrwacher to romantyczna opowieść o poszukiwaniu spełnienia, gdzie przeszłość i teraźniejszość wzajemnie się dopełniają. Kolejna w dorobku włoskiej reżyserki pełna oryginalnych bohaterów, lokalnego folkloru oraz niezwykłych krajobrazów piękna filmowa baśń.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=LVZrUdXz7ys

LUTY

2.02.2024 (piątek) godz. 19.00
Koncert promujący album "Impressions" Małgorzaty i Kuby Marciniaków
Bilety: 45 zł (normalny), 35 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Sala widowiskowa

WYKONAWCY:
GOSIA MARCINIAK – WIBRAFON, INSTRUMENTY PERKUSYJNE
KUBA MARCINIAK – SAKSOFONY, KLARNET BASOWY, KOMPOZYCJE
PAULA GOERLICH - KOŚNICKA - TANIEC
Zapraszamy na koncert promujący niezwykły album, który narodził się dzięki współpracy Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Katedrze” (organizowanego od 23 lat przez Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta) z Teatrem Muzycznym w Poznaniu. Festiwalowa publiczność dwukrotnie miała okazję doświadczać mistycznego wręcz spotkania z impresjami muzycznymi Kuby Marciniaka inspirowanymi dziełami mistrzów francuskiego impresjonizmu, takich jak Ravel, Debussy czy Roussel w atmosferze kołobrzeskiej świątyni. Swoistą pamiątką ale również mobilnym nośnikiem niesamowitej dawki emocji i wzruszeń muzycznych stał się debiutancki album małżeństwa utalentowanych muzyków - Gosi Marciniak i Kuby Marciniaka wydany w 2023 r. na którym zarejestrowano wspomniane kompozycje Kuby. Artyści tworzą duet, będący wyjątkowym połączeniem saksofonów z wibrafonem i innymi instrumentami perkusyjnymi. Ich muzyka wykracza poza ramy gatunkowe, czerpiąc z muzyki poważnej, jazzowej, jak również ludowej. Muzyka duetu zabiera słuchacza w nieoczywistą podróż, w której kolejne impresje malują barwny i niepowtarzalny pejzaż dźwiękowy. Dodatkowo na scenie sali widowiskowej RCK będzie on wzbogacony tańcem w choreografii Zofii Grażyńskiej, wykonywanym przez solistkę zespołu Teatru Muzycznego w Poznaniu Paulę Goerlich- Kośnicką. W kołobrzeskim koncercie promującym album wystąpią: Gosia Marciniak - wibrafon, instrumenty perkusyjne, Kuba Marciniak - saksofony, klarnet basowy, kompozycje, Paula Goerlich - Kośnicka – taniec w choreografii Zofii Grażyńskiej.
O wykonawcach…

Gosia Marciniak - perkusistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, studiowała również na Universität der Künste w Berlinie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka I nagrody na 10th Italy Percussion Competition we Włoszech. Odnajduje się w wielu stylistykach - od muzyki dawnej po współczesną, improwizowaną. Jest perkusistką Teatru Muzycznego w Poznaniu, współpracuje na stałe z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą.

Kuba Marciniak - saksofonista jazzowy, multiinstrumentalista, kompozytor, absolwent Jazz Institut Berlin i Akademii Muzycznej we Wrocławiu, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współpracował z artystami, takimi jak Piotr Wojtasik, Włodek Pawlik czy Leszek Możdżer. Wraz z Weezdob Collective zdobył wiele nagród na prestiżowych konkursach w kraju i za granicą m.in. Grand Prix na Bielskiej Zadymce Jazzowej, na Jazzie nad Odrą czy na Jazz Fruit w Pradze.

Paula Goerlich - Kośnicka - absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu, debiutowała na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu w spektaklu Dziadek do Orzechów. Zdobyła wyróżnienie na VIII Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym za choreografię Sad, a także nagrodę specjalną na IX Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym za choreografię Under Control.Od 2016 roku związana z Teatrem Muzycznym w Poznaniu, w 2018 roku została solistką zespołu tanecznego.

3.02.2024 (sobota) godz. 9.30-14.30
Giełda Staroci - Kołobrzeski Klub Kolekcjonera
Hol

3.02.2024 (sobota) godz. 19.00
Tańczący z Orłem - spektakl
Wstęp wolny
Laboratorium Kultury Adebar

„Tańczący z Orłem” to mistyczna opowieść w charakterze legendy, ilustrowana balladami, o potędze siły życia i jedności z własnym duchem. Połączenie lirycznego spektaklu z recitalem gitarowym.

Spektakl zabiera widzów w wielowymiarową podróż, w trakcie której tytułowy bohater staje w progu bramy życia i dostaje od Losu drugą szansę. Mężczyzna podejmuje wyzwanie, dzielnie stawia czoło przeciwnościom i wzmocniony, wybiera drogę ku własnemu przeznaczeniu, czego cichym świadkiem jest Orzeł – święty posłaniec Ducha. A na końcu tej drogi czeka na Tańczącego z Orłem miłość, bo „są ludzie, którzy szukają miłości nie spotykając siebie i są ludzie, którzy spotykają siebie, by miłość mogła odnaleźć ich sama”.

Autorzy przedstawienia, Krystyna i Zygmunt Pulsson wzbogacili przekaz spektaklu o barwne wibracje muzyki na żywo, gdzie ballady splatają świat realny ze światem mistycznym, a mądrość przekomarza się z humorem.

„Tańczący z Orłem” wystawiany był w Kołobrzegu w Przystani Kultury ZAJA, na Konwencie Rozwoju Świadomości w Kołobrzegu i w Koszalinie w Teatrze Dialog.

Opinie widzów:
„Eksplozja przepięknej i niespodziewanej energii, ciepła i miłości”
„Magia słów połączona z przepięknymi dźwiękami etnicznymi i historia o ludziach, zwierzętach i naturze”
„Przestrzeń pełna uczuć, pełna miłości, pełna tego co najpiękniejsze w życiu, czyli właśnie uczucia...”
„Ludzie w codziennym życiu zapominają o takich wartościach, jakie tam są przypomniane”

Scenariusz i reżyseria: Krystyna i Zygmunt Pulsson
Muzyka i teksty ballad: Zygmunt Pulsson

Występują:
Zygmunt Pulsson - Pieśniarz
Krystyna Pulsson - Baśniarka
Karolina Giedzińska - Kobieta

https://tanczacyzorlem.pl/
https://www.facebook.com/tanczacyzorlem
https://www.youtube.com/@tanczacyzorlem

4.02.2024 (niedziela) godz. 11.00
Poranki Młodego Widza. Film: „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” reż. Jeremy Purcell (wiek: 4+, 80 min.)
Bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Sala widowiskowa

Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta zaprasza na film w ramach Poranków Młodego Widza: „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” / reż. Jeremy Purcell / wiek: 4+ / 80 min.

Gdy do Wyspy Puffinów zbliża się wielka burza, Oona odkyrwa, że ostatnie Małe Jajko w tym sezonie zniknęło w tajemniczych okolicznościach. Wraz z nowymi przyjaciółmi postanawia je odnaleźć i bezpiecznie sprowadzić do domu.
„Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele”, czyli ciepła, wzruszająca bajka dla najmłodszych, oparta na uwielbianym przez dzieci i wielokrotnie nagradzanym serialu telewizyjnym. Film przedstawia przygody ptasiej rodziny maskonurów: Oony, jej braciszka Baby oraz ich towarzyszy zabawy, May i Mossy’ego. Opowiada o przyrodzie, bliskości i odwadze oraz o tym, że przyjaciele trzymają się razem, co by się nie działo!

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=rL--PcZqKbo

04.02.2024 (niedziela) godz. 12.00
Warsztaty: „TWORZYĆ KAŻDY MOŻE – Kreatywne Mandale”
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: deva@atimaya.com
Laboratorium Kultury Adebar

Czy wiecie, że naukowcy udowodnili, że tworzenie rękodzieła i nauka nowych umiejętności manualnych tworzy nowe połączenia neuronowe, a tym samym rozwija umysł?

Zapraszamy na nowy cykl spotkań, w których każdy może być artystą, wyrazić siebie poprzez ekspresję twórczą i równocześnie zrelaksować się przy powtarzających się ruchach dłoni, zapominając na chwilę o codziennych problemach. Na zajęciach poznasz technikę zaplatania kolorowych mandali, pochodzącą z tradycji Indian meksykańskich.  Jasne kolory i geometryczne kształty to coś więcej niż sztuka ludowa, czy dekoracja - jest to również narzędzie terapeutyczne. Kolorowe włóczki zaplatane na drewniane patyki to również czysta forma ekspresji artystycznej, dzięki której każdy może stworzyć efektywne dzieło zdobiące wnętrze.

Na spotkaniu poznasz łatwą technikę, która otworzy przed Tobą drzwi do nieskończonego świata kreatywności. Rękodzieło można również traktować jako formę medytacji. Powtarzające się ruchy rękami oraz liczenie zaplecionych włóczek może pomóc w relaksacji i wyjściu poza analityczny umysł.

Mandale to nie tylko oryginalna dekoracja, ale przede wszystkim sposób wyrażenia i poznania swojego wnętrza, odkrycia drzemiących wewnątrz potencjałów.

Na spotkanie możesz wziąć ze sobą kolorowe włóczki, jeżeli jakieś zalegają Ci w szafie po niedokończonym swetrze, na miejscu również znajdziesz wszystkie niezbędne materiały.

CZAS SPOTKANIA: 3 godziny
Na wydarzenie obowiązują zapisy: deva@atimaya.com

4.02.2024 (niedziela) godz. 17.00
"Z radością Operetki w kolejny szczęśliwy rok! Prezydencki Koncert Karnawałowy 2024"
Wstęp wolny – wejściówki do odebrania w kasie RCK z Kołobrzeską Kartą Mieszkańca
Sala widowiskowa

Primadonna opery szczecińskiej Joanna Tylkowska-Drożdż i Jej Goście zapraszają do pełnego radości i pięknych melodii zaczarowanego świata operetki. Podczas koncertu wybrzmią najsławniejsze arie i duety operetkowe, wprowadzając publiczność w atmosferę należną karnawałowi. Inicjatorem koncertu jest Pani Anna Mieczkowska - Prezydent Miasta Kołobrzeg.

Wykonawcy:
Joanna Tylkowska-Drożdż – sopran
Małgorzata Zgorzelska – mezzosopran
Ruslan Bilczak – tenor
Marcin Danilewski – skrzypce
Olga Bila - fortepian

 

reklama

reklama

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama