Few Clouds

MIŁOSZ KOWALEWSKI - spotkanie przyrodnicze
„Stawy Głowaczewo”

13.01.2024 (sobota), godz. 16:00, Biblioteka ul. Frankowskiego 3
Bezpłatne wejściówki dostępne w Czytelni Prasy – ul. Frankowskiego 3 od 5.01.2024

To już 22. spotkanie w ramach cyklu „Z Wandą nie tylko wśród zwierząt”.
Prowadzenie: Monika Wanda Władzińska i Sylwia Kiljan-Rudowicz.

Gościem styczniowego spotkania będzie fotograf MIŁOSZ KOWALEWSKI.
W ramach cyklu spotkamy się z kołobrzeżaninem po raz drugi. Tym razem opowie o niezwykle cennej przyrodniczo ostoi ptaków w naszych okolicach, a mianowicie o Stawach w Głowaczewie.
Położone w pasie przymorskim stawy rybne to doskonałe miejsce na obserwacje ptaków wodnych i wodno-błotnych w czasie wiosennych i jesiennych migracji. Stawy rybne Głowaczewo będące pod patronatem ZTP są wyłączone z użytkowania. Zajmują łączną powierzchnię ok. 30 hektarów, dzięki położeniu blisko wybrzeża Bałtyku stanowią miejsce licznego występowania ptaków wodnych i wodno-błotnych w czasie migracji. W szczycie migracji liczebności biegusów czy brodźców dochodzą do kilkuset osobników.
Stwierdzone były tu takie gatunki jak: warzęcha, orzeł przedni, szczudłak, szablodziób, siewka złotawa, biegus płaskodzioby, biegus płowy, biegus arktyczny, biegus płaskodzioby, brodziec żółtonogi, płatkonóg szydłodzioby, płatkonóg płaskodzioby, żwirowiec łąkowy, wodniczka, górniczek.

Miłosz Kowalewski – z wykształcenia architekt, z zamiłowania żeglarz, ornitolog i fotograf. Posiada wieloletnie doświadczenie w fotografii przyrodniczej, ukierunkowanej na ptaki. Skrzydlatych bohaterów swoich wypraw ze szczególnym upodobaniem poszukuje w najbliższych okolicach Kołobrzegu.
We współpracy z Zachodniopomorskim Towarzystwem Przyrodniczym, założyciel i opiekun ostoi ptaków pod Kołobrzegiem (Stawy Głowaczewo).

Wierzymy, że świadomość istnienia takich miejsc, pozwoli nam je lepiej chronić.
Zapraszamy serdecznie.