Scattered Clouds

1 marca 2024
    Imieniny: Antonina, Antoni, Albin

„Idą pancry na Wujek” – koncert w Klubie Wojskowym

Stowarzyszenie Przywracania Pamięci „Kołobrzeg 80” ma zaszczyt zaprosić na  koncert warszawskiego pieśniarza Tolka Jabłońskiego pt. „Idą pancry na Wujek” w ramach obchodów 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce oraz na spotkanie wspomnieniowe z Adamem Borowskim, cenionym działaczem podziemia solidarnościowego.

Wydarzenie dedykowane pamięci ofiar walki o wolną i niepodległą Polskę odbędzie się 9 grudnia (sobota) o godz. 17.00 w sali widowiskowej w Klubie Wojskowym 12. Pułku Logistycznego przy ul. Łopuskiego 46 w Kołobrzegu (dawne kino „Piast”).

Podczas wspomnianego koncertu publiczność będzie miała okazję usłyszeć takie pieśni z okresu stanu wojennego jak chociażby: „Modlitwa stanu wojennego”, „Idą pancry na Wujek”, „Trzynastego grudnia roku pamiętnego” czy „Orła wrona nie pokona”.

Po koncercie nastąpi rozstrzygnięcie konkursu pt. „Stan wojenny we wspomnieniach naszych bliskich” zorganizowanego przez Stowarzyszenie dla młodzieży klas ósmych szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych. Laureatom zostaną wręczone dyplomy i nagrody rzeczowe.

Na zakończenie widzowie będą mogli wysłuchać wspomnień zasłużonego działacza opozycji demokratycznej i niepodległościowej w PRL Adama Borowskiego, który po wprowadzeniu stanu wojennego organizował podziemne struktury Międzyzakładowego Robotniczego Komitetu „Solidarności". W 1982 r. współorganizował niezależny pochód pierwszomajowy, uczestniczył w akcji uwolnienia postrzelonego przez MO Jana Narożniaka ze szpitala przy ul. Banacha w Warszawie. 10 lipca 1982 r. został aresztowany. Skazany przez Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego na 3,5 roku więzienia, w lipcu 1984 r. został zwolniony warunkowo. W 1985 r. był współzałożycielem Niezależnego Wydawnictwa Książkowego Wers, które opublikowało m.in. „Historię świata" Paula Johnsona i „Pseudonim Łupaszka" Dariusza Fikusa. W 1985 r. został członkiem podziemnej Solidarności Walczącej, zorganizował jej oddział w Warszawie, założył wydawnictwo Prawy Margines, w latach 1987–1989 wydawał pismo „Horyzont".

Wydarzenie jest współorganizowane z gminą Miasto Kołobrzeg. Dziękujemy wojsku za udostępnienie pięknej sali. Wstęp wolny.

Sekretarz Stowarzyszenia
Edward Stępień