19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Z okazji roku Czesława Miłosza, w Regionalnym Centrum Kultury poezję tego wspaniałego poety zaprezentuje Jan Peszek. Zapraszamy.

W 2011 roku mija setna rocznica urodzin Czesława Miłosza. Urodzony w Szetejniach, w sercu litewskiego matecznika, wygnany stamtąd przez tragiczne wydarzenia XX wieku, mieszkał kolejno w Warszawie, Krakowie, Paryżu, Stanach Zjednoczonych, by u kresu stulecia powrócić do Polski. Był nie tylko poetą, prozaikiem, tłumaczem, czytanym na całym świecie eseistą, ale także niezwykle wnikliwym obserwatorem i świadkiem epoki.

Rok 2011 został ogłoszony Rokiem Czesława Miłosza. Paradoksalnie poetycka twórczość naszego Noblisty nieczęsto rozbrzmiewa w salach teatralnych czy koncertowych. Mamy nadzieję, że stulecie urodzin Czesława Miłosza stanie się okazją do ponownego spotkania z jego dziełem, które nie od dziś pobudza do twórczej refleksji nad kondycją współczesnego świata.

Poezję Miłosza proponujemy w wykonaniu Jana Peszka - wybitnego aktora, który swoim talentem i warsztatem jest w stanie doskonale wydobyć bogactwo i piękno utworów Noblisty. W wieczorze aktorowi towarzyszyć będzie saksofonista - Dariusz Zaleśny.

Poezje prezentuje Jan Peszek
Saksofon - Dariusz Zaleśny