Clear Sky

18°C

Kołobrzeg

24 czerwca 2024    |    Imieniny: Danuta, Emilia, Jan
24 czerwca 2024    
    Imieniny: Danuta, Emilia, Jan

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Tydzień w kulturze w RCK

8.11.2023 (środa), godz.19.00
Spektakl: „Klimakterium II czyli menopauzy szał”
Bilety: 120 zł, dostępne na kupbilecik.pl, biletyna.pl, ebilet.pl
Sala widowiskowa
Kontynuacja Hitu "Klimakterium... i już", które odniosło ogromny sukces. Spektakl, który od prawie wielu już lat, gości na scenach polskich i zagranicznych i nadal cieszy się niesłabnącą popularnością doczekał się właśnie swojej kontynuacji.
Sukces, jaki odniosła pierwsza część sztuki, uznany został za "ciekawy fenomen społeczny". Po tak spektakularnym hicie, na początku 2014 rusza druga część spektaklu zatytułowana: "Klimakterium II ...czyli menopauzy szał" w której po jakimś czasie na urodzinach Maliny spotykają się ponownie cztery przyjaciółki. Butik Maliny splajtował, więc otworzyła pub co z tego wyniknie zobaczycie Państwo sami na drugiej części "Klimakterium".
•    Reżyseria: Krzysztof Jaślar i Elżbieta Jodłowska
•    Choreografia: Jakub Lewandowski
•    Kierownictwo muzyczne: Janusz Bogacki
•    Scenografia, kostiumy: Andrzej Lewczuk
•    Przygotowanie muzyczne: Aldona Krasucka
•    Produkcja: Tomasz Heller


9.11.2023 (czwartek), godz.19.00
Spektakl taneczny: „Dlaczego do jej twarzy nie dociera słońce?”. Wstęp na podstawie wejściówek.
Sala widowiskowa
Wstęp wolny – bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie RCK

Spektakl taneczny "Dlaczego do jej twarzy nie dociera słońce?" jest inspirowany Pomnikiem Sanitariuszki w Kołobrzegu. Ewelina "Linka” Nowak reprezentuje pomnikiem hołd wyrażony sanitariuszkom Wojska Polskiego niosącym pomoc rannym na frontach II wojny światowej. Twarz na pomniku nie jest oświetlana słońcem prawie przez cały rok i tak naprawdę nie jest twarzą Eweliny "Linki" Nowak...
Spektakl jest inspirowany pomnikiem sanitariuszki Eweliny „Linki" Nowak, którego autorem był Adolf Cogiel oraz wierszami Małgorzaty Brol, które powstały z jej zachwytu nad pomnikiem. Ewelina „Linka" Nowak reprezentuje pomnikiem hołd wyrażony sanitariuszkom Wojska Polskiego niosącym pomoc rannym na frontach II wojny światowej. Fakt, iż twarz na pomniku nie jest twarz Eweliny Nowak, tylko Zofii Jankowskiej nasuwa hipotetyczne pytanie: dlaczego za tym co nieukazane na pierwszym planie, nieoświetlone, ukryte, schowane stoi zazwyczaj poświęcenie, walka, odwaga, oddanie, empatia, współczucie, bohaterstwo? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć artyści-tancerze, posiadający wyjątkowe cechy fizyczne i psychiczne – artyści z różną motoryką i sensoryką, potocznie nazywani w społeczeństwie niepełnosprawnymi. Spektakl także postawi przed publicznością pytania czym tak naprawdę jest niepełnosprawność i czy może dotyczyć każdego z nas, nawet jeśli jej nie widać.
•    Termin: 9 listopada, godzina 19:00
•    Lokalizacja: Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu
•    Taniec i kreacja: Maja Adamczewska, Marcel Bałuk, Marta Drwęcka, Kinga Nowak
•    Choreografia i produkcja: Patrycja Alenkuć
•    Produkcja: Paulina Sotyń
•    Reżyseria świateł: Alicja Brożyna
•    Kostiumy: Joanna Wara-Wąsowska
•    Wsparcie produkcyjne: Alicja Sotyń, Tomasz Sotyń, Łukasz Alenkuć
•    Wiersze: Małgorzata Orzechowska-Brol Muzyka: Alan Silvestri, Antonio Vivaldi, Max Richter
•    Aranżacja hejnału Kołobrzegu: Marcin Zabrocki
•    Organizator: Patrycja Alenkuć, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
•    Patronat honorowy: Prezydent Miasta Kołobrzeg - Anna Mieczkowska, Starosta Powiatu Kołobrzeskiego - Tomasz Tamborski
•    Patronat medialny: Polskie Radio Koszalin - Studio Kołobrzeg
•    Partnerzy: Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy "Okruszek” w Kołobrzegu, Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Muzeum Patria Colbergiesis, Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Przyjaciele Okruszka”, Szkoła Podstawowa nr 7 im. Zjednoczonej Europy w Kołobrzegu
•    Wsparcie medialne: taniecPOLSKA.pl, e-kg.pl, Gazeta Kołobrzeska, Telewizja Kablowa Kołobrzeg
Zadanie finansowane ze środków stypendium w dziedzinie kultury Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.


10.11.2023 (piątek), godz.18.00
Recital Roberta Zapory pt. „Namuzowywania”
Bilety: 25 zł (normalny), 15 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Sala widowiskowa

Robert Zapora. Rocznik 1964. Absolwent Lotniczej Akademii Wojskowej w roku 1988 i Akademii Teatralnej w Warszawie w roku 1996. Kompozytor, autor piosenek, animator kultury, wykonawca poezji śpiewanej. Laureat wielu konkursów artystycznych min. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w latach 1991-1995. Laureat i uczestnik Spotkań Zamkowych Śpiewajmy Poezję w latach 1991-1995 i 2010. Na scenie RCK zaprezentuje recital pod intrygującym tytułem Namuzowywania. Nazwa recitalu pochodzi od tytułu wiersza jego ulubionego poety Mirona Białoszewskiego. Recital, to podsumowanie ponad 30 lat występowania na scenie i komponowania muzyki do poezji wybitnych polskich poetów. Wszystkie kompozycje są jego autorstwa. Wykonuje je śpiewając i grając na organach Hammonda, fortepianie i Moogu. Robert Zapora przywiązuje ogromną wagę do słowa. Muzyka jest tego słowa dopełnieniem, a niezwykle emocjonalna interpretacja sprawia że znane niekiedy wiersze nabierają nowego i wyjątkowego charakteru.10.11.2023 (piątek), godz.20.00
Kino weekendowe RCK: „Chłopi” reż. DK Welchman, Hugh Welchman (116 min.) Bilety: 15 zł (normalny), 13 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Sala widowiskowa
 
Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta zaprasza na film w ramach Kina weekendowego RCK: „Chłopi” / reż. DK Welchman, Hugh Welchman / 107 min.
10.11.2023 (piątek), g. 20.00, sala widowiskowa
Bilety: 15 zł (normalny), 13 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca) do nabycia w kasie RCK i na tobilet.pl

Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.
„Chłopi” zostali zrealizowani w technice animacji malarskiej, która podbiła serca fanów na całym świecie przy poprzedniej produkcji studia – filmie „Twój Vincent”.11.11.2023 (sobota), godz.17.00
Recital fortepianowy: „ Koncert polski” recital Pawła Wakarecego  z okazji Święta Niepodległości 11 listopada.
Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie RCK.
Sala widowiskowa

Serdecznie zapraszamy do wspólnego uczczenia Narodowego Święta Niepodległości w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu, jak mamy to w zwyczaju - koncertowo.
Przy doskonałym fortepianie Yamaha C7 zasiądzie laureat wyróżnienia oraz Nagrody Specjalnej dla najlepszego Polaka na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w roku 2010, Paweł Wakarecy. Jako solista artysta współpracował z najważniejszymi zespołami orkiestrowymi w Polsce: Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Leopoldinum, Orkiestrą Sinfonia Iuventus, a także z większością krajowych orkiestr filharmonicznych, koncertując pod batutami m. in. Antoniego Wita, Agnieszki Duczmal, Jerzego Maksymiuka, Marka Mosia, Wojciecha Michniewskiego, Zygmunta Rycherta, Jerzego Salwarowskiego, Łukasza Borowicza, Adama Sztaby, Daniela Smitha czy Mitsuioshi Oikawy.
Program koncertu w Kołobrzegu w całości wypełni muzyka polska z przewagą dzieł Fryderyka Chopina. Znajdą się w nim następujące jego kompozycje: Polonez A-dur op. 40, 2 Mazurki z op. 24 g-moll nr 1, C-dur nr 2, Ballada g-moll op. 23, Preludium cis-moll op. 28 nr 10, Lento con gran espressione, Grande Valse Brillante Es-dur op. 18, a także Wielki Polonez Fis-dur Juliusza Zarębskiego oraz Menuet i Polonez H-dur op. 9 nr 6 Ignacego Jana Paderewskiego.
Bezpłatne wejściówki będą dostępne w kasie RCK przy ul. Solnej 1 od 25 października 2023, w godzinach jej funkcjonowania.

PAWEŁ WAKARECY
Z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Obecnie jako adiunkt prowadzi klasę fortepianu na tej uczelni. Dokształcał się na kursach mistrzowskich u m. in. Bernarda Ringeissena, Ewy Pobłockiej, Jaquesa Rouviera, Dang Thai Sona, Michaiła Woskresenskiego, Nelsona Goernera.
Został laureatem nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2007) i finalistą Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Darmstadt (2009). W 2010 roku zdobył Wyróżnienie oraz Nagrodę Specjalną dla najlepszego Polaka na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncertował na wielu prestiżowych estradach Polski – m. in. na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, Festiwalu Chopin i Jego Europa w Warszawie, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, jak również za granicą - w Niemczech, Szwecji, Rosji, Bułgarii, Francji, Szwajcarii, Anglii, Belgii, Norwegii, Danii, we Włoszech, a także w Chinach, Japonii, Korei, Egipcie, Chile oraz Kolumbii.
Jako solista współpracował z najważniejszymi zespołami orkiestrowymi w Polsce a także z większością krajowych orkiestr filharmonicznych, koncertując pod batutami uznanych dyrygentów. Prowadzi również aktywną działalność jako kameralista. Wraz z żoną Aleksandrą Soboń-Wakarecy tworzy duet fortepianowy Wakarecy Piano Duo, współpracuje też z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem, skrzypkiem Jakubem Jakowiczem i czołowymi polskimi instrumentalistami. Regularnie koncertuje z Kwartetem Śląskim. Ma w swoim dorobku pięć albumów CD, dwa solowe oraz trzy z muzyką kameralną.


12.11.2023 (niedziela), godz.11.00
Poranki Młodego Widza. Teatr Lalka w Trasie: „ Publiczne Perypetie Pana Pi” (wiek 5+)
Bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Sala widowiskowa
Teatr Lalka w Trasie - "Publiczne Perypetie Pana PI" (wiek: 5+, 55 min.)
 Publiczne Perypetie Pana Pi to teatralne laboratorium lalkowe. To wielowątkowa, zabawna opowieść p szeroko pojętej samotności. Historia o akcpetacji siebie i świata/ Główny bohater, Pan Pi (mapet) spotyka na swojej drodze przeróżne, abstrakcyjne postaci lalkowe m.in. Komara karola, Subtelne miotły, Pana Kurza (marionetki, kukły, inne formy lalkowe). Postaci te przekazują młodym widzom wartości niezbędne do życia.12.11.2023 (niedziela), godz.17.00
Koncert  FADO
Bilety: 60 zł (normalny), 55 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Sala widowiskowa

W niedzielę, 12 listopada przeniesiemy Państwa do portowych miast państwa Półwyspu Iberyjskiego. W Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta zabrzmią portugalskie melodie FADO.
Fado - gatunek muzyczny powstały w XIX wieku w biednych dzielnicach portowych miast Portugalii; jako styl popularnych pieśni został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Fado wprowadzi naszą publiczność w duszę Portugalii. W Fado można znaleźć emocje, które są uniwersalne, ważne nie tylko w Lizbonie, czy Porto, ale i w Nas mieszkańcach środka Europy rezonują w jakiś tajemniczy sposób.
W koncercie wystąpią:
•    Ana Rita Prada - wokal
•    Francisco Moreira - wokal
•    Gitara klasyczna: Carlos Viçoso
•    Portugalska gitara: Francisco Pereira
•    Gitara basowa: Vasco Sousa


reklama

reklama

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama