Clear Sky

18°C

Kołobrzeg

24 czerwca 2024    |    Imieniny: Danuta, Emilia, Jan
24 czerwca 2024    
    Imieniny: Danuta, Emilia, Jan

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Druga odsłona Herbertiady 2023

To będzie wyjątkowa premiera jaką widzowie „Herbertiady” będą mieli okazję zobaczyć podczas ostatniej odsłony tegorocznego XXIV Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada”. Znakomici aktorzy: Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski ( na zdjęciach) wystąpią 15 września na scenie Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta ( ul. Solna 1) w wyjątkowym spektaklu pt. „Miłość Pana Cogito”.

Spektakl jest próbą opisania uczuć miłosnych  drzemiących w Panu Cogito. Młodość pokolenia Zbigniewa Herberta przypadła na okres II Wojny Światowej i okupacji sowieckiej. Czy w czasie apokalipsy jest miejsce na miłość? Z wierszy zaprezentowanych w spektaklu dowiemy się od Poety, że właśnie wobec najokropniejszych doświadczeń miłość widać w jej najpiękniejszej postaci. Wystarczy choćby dotknąć jednego z wierszy Zbigniewa Herberta pt. „Różowe ucho”, by zrozumieć, że relacje między kobietą a mężczyzną zawsze są niepowtarzalną, wzruszającą historią o zwycięskości  i wszechmocy miłości, o którą warto w życiu walczyć.

- Dla Pani Doroty i Pana Mariusza to będzie poetycki powrót na scenę „Herbertiady” po 22 latach. W 2001 roku wystąpili u nas razem, jeszcze na kameralnej scenie kina „Piast”  w spektaklu przygotowanym przez zespół warszawskiego Teatru Narodowego pt. „Siódmy anioł” – mówi Katarzyna Pechman, pomysłodawczyni „Herbertiady” i jej dyrektor artystyczny.

Zanim jednak spotkamy się z Panem Cogito, dzień wcześniej (14 września br.) odbędą się dla młodzieży licealnej warsztaty recytatorskie, które w Ognisku Pracy Pozaszkolnej poprowadzi aktorka i pedagog Akademii Teatralnej w Warszawie Małgorzta Kaczmarska.

Dnia 15 września br. od godz. 10.00 rozpoczną się zmagania recytatorów w małej sali teatralnej Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta, które oceniać będzie Jury: Agata Piotrowska – Mastalerz (aktorka, dr sztuki teatralnej, pedagog Akademii Teatralnej w Warszawie), Anna Zagórska (aktorka, dr nauk o sztukach pięknych, pedagog emisji głosu i artykulacji), Cezary Morawski (aktor), Helena Elert (kołobrzeska polonistka, członek Towarzystwa Kultury Teatralnej).

Publiczność będzie miała okazję poznać laureatów kilka godzin później, a dokładniej o godz. 17.00 tuż  przed premierą spektaklu „Miłość Pana Cogito”, kiedy zaprezentują się oni w krótkiej etiudzie teatralnej wyreżyserowanej przez Wojciecha Czaplewskiego.

Przypomnijmy, że Organizatorem „Herbertiady” jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna.

Oficjalnym Partnerem jest Polska Fundacja Narodowa, a Partnerami są: Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, Fundacja PZU, Gmina Miasto Kołobrzeg, Wydawnictwo Biały Kruk, Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Kołobrzegu, Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu oraz Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu.

Patronat honorowy objęli: Rodzina Zbigniewa Herberta, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska.


Patronat medialny sprawują: TVP 3 Szczecin, AUDYTORIUM 17 Regionalne Rozgłośnie Polskiego Radia, tygodnik „Do Rzeczy”, Polskie Radio Koszalin, Radio Plus, TKK Kołobrzeg, portal www.miastokolobrzeg.pl.

Szczegóły na plakacie. Wstęp wolny.

reklama

reklama

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama