Few Clouds

4°C

Kołobrzeg

20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
20 kwietnia 2024    
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

V „Pamiątki” – jubileuszowo, koncertowo i filmowo

W tym roku po raz piąty zorganizowany zostanie Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki”, poświęcony jednemu z najwybitniejszych polskich pieśniarzy i kompozytorów XX i XXI wieku, którego dokonania stanowią dziś część narodowego dziedzictwa kultury.

Jubileuszowa edycja odbędzie się w dniach 7 – 9 lipca 2023 roku w Kołobrzegu. Nie zabraknie premierowych koncertów i nawet muzyki filmowej. Najważniejszym jednak punktem Przeglądu „Pamiątki” jest konkurs na interpretację piosenek z dorobku Przemysława Gintrowskiego, który rozpocznie się w piątek 7 lipca o godz. 17.00 w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta przy ul. Solnej 1. O nagrody finansowe przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Zarządu TVP S.A oraz Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP będzie się ubiegać 24 wykonawców (soliści i zespoły), którzy przyjadą  do Kołobrzegu między innymi z Zamościa, Krakowa, Warszawy, Gdańska, Łodzi, Zabrza, Poznania, Bytowa czy Szczecinka.

Pierwszą premierą artystyczną przygotowaną specjalnie na jubileuszową edycję będzie koncert pt. „WYKOPALISKA” z udziałem znakomitej piosenkarki Natalii Sikory i córki barda Julii Gintrowskiej. Na koncert złożą się piosenki Przemysława Gintrowskiego opowiadające o zmaganiach człowieka na drodze do własnej wolności, prawdy i piękna w życiu.Koncert rozpocznie się 7 lipca o godz. 21.00, tuż po zakończeniu przesłuchań konkursowych.

Drugiego dnia, tj. 8 lipca, zanim publiczność pozna laureatów konkursu, na scenie Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta zaprezentują się aktorzy Teatru Muzycznego im. D.Baduszkowej w Gdyni. W premierowym koncercie pt.: „CZTERY PORY UCZUĆ”, który rozpocznie się o godz. 17.00 zobaczymy Aleksandrę Meller, Sandrę Brucheiser, Jakuba Brucheiser i Rafała Ostrowskiego. Ten koncert jest nawiązaniem do widowiska telewizyjnego z 1994 roku według scenariusza Renaty Bieleckiej i reżyserii Renaty Protakiewicz opowiadającego o relacjach między kobietą a mężczyzną, Teksty piosenek napisali: Anna Borowa, Justyna Holm, Agnieszka Osiecka, Marek Majewski i Jacek Podsiadło a muzykę skomponował oczywiście Przemysław Gintrowski. W programie wówczas wzięli udział  artyści: Grażyna Szapołowska, Adrianna Biedrzyńska, Wojciech Wysocki i Przemysław Gintrowski. Po tym wydarzeniu artystycznym zaplanowano koncert laureatów konkursu, poprzedzony wręczeniem nagród.
    
Trzecią premierą, którą będą mieli okazję zobaczyć widzowie na zakończenie tegorocznego Przeglądu Pamiątki, czyli 9 lipca br. o godz. 17.00,będzie koncert pt. „Gintrowski w muzyce filmowej”. Po raz drugi w historii Przeglądu zaprezentowana zostanie istotna część dorobku Gintrowskiego, jaką bez wątpienia była dla barda muzyka filmowa. W koncercie przygotowanym przez znakomitego kompozytora i muzyka Hadriana Filipa Tabęckiego, któremu towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Evviva Larte pod batutą Antoniny Banaś –Nitkowskiej usłyszymy muzykę Gintrowskiego z filmu pt. „Trzy minuty. 21.37”, który w 2010 roku wyreżyserował Maciej Ślesicki. Gościnnie wystąpi Iwona Wall (mezzosopran).

Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” zakończy specjalny Quiz Wiedzy o Życiu i Twórczości Przemysława Gintrowskiego. Tegoroczne „Pamiątki” poprowadzą: Anna Popek i Paweł Sztompke.

Wstęp na wszystkie wydarzenia – wolny.


Organizatorem Przeglądu jest stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna w Kołobrzegu.
Współorganizatorem jest Narodowe Centrum Kultury.
Honorowy patronat nad „Pamiątkami” objęli: najbliższa rodzina Barda – Agnieszka Gintrowska (żona) i Julia Gintrowska (córka), prof. Piotr Gliński – minister kultury i dziedzictwa narodowego, Zbigniew Bogucki– wojewoda zachodniopomorski, Anna Mieczkowska – prezydent miasta Kołobrzeg.
V Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego "Pamiątki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
a zorganizowano we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.
Przegląd dofinansowano ze środków Fundacji „Polska Fundacja Narodowa”,
oraz ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.
Przegląd jest również współfinansowany ze środków Gminy Miasto Kołobrzeg
Partner  Główny: ORLEN S.A.
Oficjalny Partner: Fundacja „Polska Fundacja Narodowa”.
Partnerzy: Gmina Miasto Kołobrzeg, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, Origami BTL Solutions, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych
i Słowno-Muzycznych SAWP, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
w Kołobrzegu, Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta
w Kołobrzegu, Wydawnictwo Biały Kruk, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie i Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Głównym patronem medialnym jest Telewizja Polska S.A.
Głównym patronem radiowym jest Audytorium 17 Regionalne Rozgłośnie Polskiego Radia  i Polskie Radio Rzeszów.
Partnerami medialnymi są także: TVP3 Szczecin, Polskie Radio Koszalin, Telewizja Kablowa Kołobrzeg, portal Miastokolobrzeg.pl oraz Radio Plus Koszalin.

reklama

reklama

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama