Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

9 czerwca 2023    |    Imieniny: Anna, Pelagia, Felicjan
9 czerwca 2023    
    Imieniny: Anna, Pelagia, Felicjan

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Druga debata z cyklu „Europejska Stolica Kultury 2029 w Kołobrzegu – pytania, wyzwania, opinie”

Edukacja w Kołobrzegu. Czego potrzebują młodzi?

Tematem najbliższej czwartkowej debaty w Laboratorium Kultury Adebar będzie edukacja i potencjał rynku pracy w Kołobrzegu. Czy potrzebujemy uczelni wyższych? Dlaczego młodzi wyjeżdżają? – na te pytania postarają się odpowiedzieć organizatorzy spotkania oraz zaproszeni goście i mieszkańcy.

Perspektywy rozwoju zawodowego od lat uważane są w Kołobrzegu za niewystarczające. Duży odsetek młodych ludzi wyjeżdża na studia lub w poszukiwaniu pracy do miast akademickich i większych ośrodków, często pozostaje w nich na stałe. Nieliczni dostrzegają w naszym mieście szansę na rozwój i dobrze płatną, satysfakcjonującą pracę. Jednym z argumentów, jakie padają za zwiększeniem atrakcyjności miasta i regionu, jest powstanie szkoły wyższej albo otwarcie filii lub wydziału zamiejscowego uczelni wyższej. W Kołobrzegu próbowały już sił: Politechnika Koszalińska, Zachodniopomorska Szkoła Biznesu ze Szczecina, Społeczna Akademia Nauk z Łodzi. Żadna z tych szkół nie zadomowiła się na stałe. Nie pomogły w tym na pewno zmiany ustawowe, ograniczające możliwość tworzenia oddziałów zamiejscowych. A może wyższa szkoła o profilu turystycznym miałaby u nas rację bytu?
Z drugiej strony, czy w braku oferty szkół wyższych można upatrywać przyczyny wszystkich problemów młodzieży? Po studiach w akademickim mieście młodzi ludzie mogliby przecież wrócić i swój potencjał wykorzystywać w Kołobrzegu. Dlaczego tego nie robią?
Czy nie ma u nas popytu na inżynierów, ekonomistów, programistów? Czy gospodarka skupiona na branży turystycznej, gastronomicznej, hotelarskiej, utrudnia budowanie swojej zawodowej przyszłości w największym uzdrowisku w Polsce?
Obecnie mamy wiele narzędzi do pracy na odległość. Może to zatem koszty utrzymania i brak atrakcyjnej oferty mieszkaniowej skierowanej do młodych są jedną z przyczyn tych problemów?
O tym będziemy rozmawiać już w najbliższy czwartek, o godzinie 18, w Laboratorium Kultury Adebar.

Cykl spotkań „Europejska Stolica Kultury 2029 w Kołobrzegu – pytania, wyzwania i opinie”

Otwarte spotkania z mieszkańcami Kołobrzegu polegają na pogłębionej dyskusji, dotyczącej problemów miasta i regionu, które wymagają szerokiej konsultacji społecznej.
Spotkania odbywają się w czwartki, w Laboratorium Kultury Adebar, o godzinie 18. Ubiegłotygodniowe spotkanie dotyczyło amfiteatru - czy jest nam potrzebny? A może sala koncertowo-konferencyjna, byłaby lepszym symbolem Kołobrzegu?
Pozostały jeszcze trzy panele dyskusyjne:
1. Edukacja w Kołobrzegu - czy potrzebujemy uczelni wyższych? Potencjał rynku pracy. Dlaczego młodzi wyjeżdżają? - 25 maja, godz. 18.
2. Ruch kołowy w mieście - zostawić, ograniczyć, wyłączyć? Polityka parkingowa – 1 czerwca, godz. 18.
3. Przestrzeń parkowa, architektoniczna, reklamowa - czyli jak powinno wyglądać nasze miasto – 15 czerwca, godz.18.

Organizatorzy zapewniają kawę, herbatę i słodki poczęstunek.

 

reklama

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama