Light rain

20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Konkurs: Co się wydarzyło 13 grudnia 1981 roku

Stowarzyszenie Przywracania Pamięci "Kołobrzeg 80” ogłasza konkurs otwarty na wspomnienia "Co się wydarzyło 13 grudnia 1981 roku”.

Tego szczególnego dnia życie wielu ludzi uległo diametralnej zmianie. Działacze "Solidarności” trafili do obozów internowania lub do więzień. Po ulicach miast jeździły czołgi, a ulice patrolowali uzbrojeni żołnierze, którzy grzali się przy koksownikach. Żeby wyjechać do sąsiedniego miasta trzeba było uzyskać zezwolenie, telefony nie działały. Żołnierze kołobrzeskiej jednostki jechali do Gdańska, aby rozbić strajk stoczniowców. Tego dnia ceny gwałtownie poszły do góry, a na półkach sklepowych królował ocet i musztarda. Pracownicy wielu kołobrzeskich zakładów pracy dowiedzieli się, że są zmilitaryzowani i stali się żołnierzami. Lista najprzeróżniejszych zakazów i nakazów była bardzo długa i miała na celu sterroryzować społeczeństwo i odebrać wolę oporu.
Ci, którzy przeżyli ten dzień mają różne wspomnienia, którymi warto się podzielić z młodszymi. Dla dzisiejszych czterdziestolatków to odległa historia, ale powstałe wówczas podziały nie ustały i dzielą dzisiejsze społeczeństwo. Warto więc wiedzieć, co wydarzyło się 13 grudnia 1981 roku.

Konkurs jest otwarty, tzn. może wziąć w nim udział każdy. Autor może opisać swoje wspomnienia, lub rodziców, dziadków, krewnych, czy też znajomych. Opis powinien dotyczyć 13 grudnia 1981 roku i ewentualnie kilku następnych dni. Prace o objętości do 4 stron maszynopisu muszą wpłynąć do Stowarzyszenia do 10 grudnia 2022 roku do godziny 12.00. Preferowany sposób przesyłania tekstów e-mailem na adres kancelaria.adw@vp.pl. W wyjątkowych przypadkach tekst można dostarczyć do mojej kancelarii przy ul. Ratuszowej 3/18 w godzinach pracy kancelarii do piątku 9 grudnia 2022 roku do godziny 16.00.

Prace oceniał będzie Zarząd Stowarzyszenia wzmocniony o polonistów: Jadwigę Maj i Ewę Bryl. Stowarzyszenie ze swoich skromnych środków ufundowało nagrody: za I miejsce – 300 zł, za II miejsce – 200 zł, za III miejsce – 100 zł, a także nagrody książkowe. Patronat medialny nad konkursem objęła redakcja portalu Miastokolobrzeg.pl, które opublikuje najlepsze prace.

Apeluję do nauczycieli historii, aby konkursem zainteresowali młodzież.

Sekretarz stowarzyszenia
Adw. Edward Stępień