29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Herbertiada po raz kolejny zagości w RCK

„Barbarzyńca w ogrodzie. Tropem średniowiecznej Francji.”- premiera spektaklu muzycznego.

Zapraszamy na ostatni akcent XXIII Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada”.

W piątek 16 września br. o godz. 17.00 w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta w Kołobrzegu (ul. Solna 1) będzie można zobaczyć premierowy spektakl muzyczny pt. ”Barbarzyńca w ogrodzie. Tropem średniowiecznej Francji.” dla którego inspirację stanowią eseje Księcia Poetów zebrane w publikacji „Barbarzyńca w ogrodzie” a odnoszące się do średniowiecznej Francji.
Będzie to pewnego rodzaju dwugłos: wybitnego aktora Andrzeja Mastalerza (na zdj.) laureata nagrody Polskiego Radia Festiwalu Dwa Teatry, czytającego wybrane fragmenty esejów Zbigniewa Herberta oraz znakomitego pieśniarza Jacka Kowalskiego (na zdj.) – Sarmaty, poety, tłumacza literatury starofrancuskiej oraz autora licznych książek, któremu towarzyszyć będzie zespół w składzie: Tomasz Dobrzański, Agnieszka Obst – Chwała i Jacek Muzioł. Artyści wprowadzą nas w świat pieśni trubadurów francuskich, używając m.in. takich instrumentów jak lira, flety, mandora, szałamaje, dudy, fidel.
Zanim jednak spotkamy się z „Barbarzyńcą w ogrodzie” to dzień wcześniej
(15 września br.) odbędą się dla młodzieży licealnej warsztaty recytatorskie, które w Ognisku Pracy Pozaszkolnej poprowadzi znakomita aktorka i pedagog Akademii Teatralnej w Warszawie Agata Piotrowska Mastalerz.\

Dnia 16 września br. od godz. 10.00 rozpoczną się zmagania recytatorów
w małej sali teatralnej Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta, które oceniać będzie Jury w składzie: Małgorzata Kaczmarska (aktorka, pedagog Akademii Teatralnej w Warszawie), Łukasz Lewandowski (aktor, reżyser radiowego dubbingu, pedagog Akademii Teatralnej w Warszawie), dr hab. Brigitte Gautier (tłumaczka, literaturoznawca, specjalistka od dzieł Zbigniewa Herberta, adiunkt na Uniwersytet w Lille we Francji – sekcja polska) oraz Helena Elert (kołobrzeska polonistka, członek Towarzystwa Kultury Teatralnej).
Publiczność będzie miała okazję poznać laureatów przed premierą spektaklu muzycznego „Barbarzyńca w ogrodzie. Tropem średniowiecznej Francji”, którzy zaprezentują się w krótkiej etiudzie teatralnej wyreżyserowanej przez Wojciecha Czaplewskiego.

Przypomnijmy, że Organizatorem „Herbertiady” jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna.

Oficjalnym Partnerem jest Polska Fundacja Narodowa, a Partnerami są: Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, Gmina Miasto Kołobrzeg, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Wydawnictwo Biały Kruk, Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Kołobrzegu, Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu oraz Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu.
Patronat honorowy objęli: Rodzina Zbigniewa Herberta, minister kultury
i dziedzictwa narodowego, wicepremier prof. dr hab. Piotr Gliński, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska.
Patronat medialny sprawują: TVP 3 Szczecin, AUDYTORIUM 17 Regionalne Rozgłośnie Polskiego Radia, tygodnik „Do Rzeczy”, Polskie Radio Koszalin, Radio Plus, TKK Kołobrzeg, portal www.miastokolobrzeg.pl.
Oficjalna strona Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta: www.herbertiada.pl
Wstęp wolny.