Light rain

20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

„Ballady i romanse”, czyli podwieczorek z Adamem Mickiewiczem – Narodowe Czytanie 2022

Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia.
To zbiór nowatorski i oryginalny, ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności.

Utwory Adama Mickiewicza czytać będą: członkowie Stowarzyszenia Kołobrzeskich Poetów, pracownicy i czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej, zaproszeni goście.

Zapraszamy z własnymi egzemplarzami lektury – istnieje możliwość odbicia pamiątkowego stempla.
3.09.2022 r.; godz. 16.00.

Bulwar nad Parsętą – Biblioteka ul. Frankowskiego 3. Wstęp wolny.

W PROGRAMIE:

godz. 15.00-16.00:

– Cuda wianki – warsztaty z wyplatania wianków.

Na styl „Ballad i romansów” wpłynęły między innymi ludowe wierzenia i obrzędy, które wynikały z romantycznego zafascynowania ludowością. Wyplatanie wianków jest jednym z nich. Choć same wianki nie mają obecnie takiego znaczenia jak dawniej, to tradycja ich wyplatania jest wciąż żywa.

godz. 16.00-18.00:

– Romantyczność – dygresje literackie Wojciech Czaplewski

Rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Wydane dwieście lat temu młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze Adama Mickiewicza okazały się przełomowe. Zrodziła się epoka, w której tworzyli genialni artyści, myśliciele i działacze polityczni, którzy w sytuacji narodowej niewoli stworzyli kraj duchowej wolności, rozwinęli programy niepodległościowe, a zarazem wynieśli polską muzykę, literaturę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej. Romantyzm przyniósł wspaniałe dokonania w literaturze Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Kamila Norwida, w muzyce Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki a także Henryka Wieniawskiego, w malarstwie Piotra Michałowskiego czy Henryka Rodakowskiego.

– Ballady i romanse Adama Mickiewicza – Narodowe Czytanie

–Pani Twardowska – zabawa konkursowa na najciekawszą interpretację wiersza (zgłoszenia udziału w konkursie – Biblioteka, ul. Frankowskiego 3; do 1.09.2022)

Masz ochotę na poetyckie wyzwanie i przy okazji miłe spędzenie czasu?

Dołącz do ekipy Narodowego Czytania i weź udział w zabawie konkursowej na interpretację czytanych „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Organizatorzy zapraszają śmiałków do wystąpienia przed publicznością i czytania utworu „Pani Twardowska”. Mile widziane czytanie rodzinne lub drużynowe. Uczestnicy zostaną nagrodzeni książkowymi upominkami oraz owacją publiczności.

– Podwieczorek z Mickiewiczem – naleśnikowe wariacje (degustacja)

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.