18 kwietnia 2024    |    Imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław
18 kwietnia 2024
    Imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta zaprasza na film w ramach DKF Sztorm: „Złe baśnie” / reż. Damiano D’Innocenzo, Fabio D’Innocenzo  / 98 min.
20.10.2021 (środa), g. 19.00, sala widowiskowa
Bilety: 15 zł (normalny), 13 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca) do nabycia w kasie RCK i na kupbilecik.pl
-----
Baśnie Damiano i Fabio D’Innocenzo przypominają mocno baśnie innych braci, Grimm. Daleko im do sielanki i bajkowego klimatu. Brzmią bardziej jak zgrzyt noża po szkle.
„Złe baśnie” zostały docenione na wielu światowych festiwalach. Film zdobył m.in. Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz na Festiwalu w Berlinie, był nominowany również za scenariusz do Europejskich Nagród Filmowych.
Upalne lato, rzymskie przedmieścia. Lejący się z nieba żar powoduje, że czas stoi tu niemalże w miejscu. Do włoskiej sielanki jednak daleko, zwłaszcza gdy już przekroczy się próg świata wykreowanego przez braci D’Innocenzo.
Zamieszkujące to miejsce rodziny na pierwszy rzut oka niczym specjalnym się nie wyróżniają. Podobnie jak wiele innych, dzielą swoje radości i smutki, a lepsze momenty przeplatają gorszymi. Tyle że tych drugich, połączonych z narastającą frustracją oraz agresją powodowaną sytuacją osobistą, materialną czy klasową, jest tu zdecydowanie więcej. Domy nie są już schronieniami, stając się niemymi świadkami sadystycznych zachowań ojców oraz bierności matek. Obojętność dorosłych najmocniej uderza w najmłodszych, którzy mogą się okazać prawdziwą siłą wywrotową tej złej baśni…
Pewne jest, że ta ujęta w formułę mrocznej współczesnej baśni opowieść to kino ekstremalnych emocji, angażujące widza do ostatniego nerwu. Oryginalny tytuł „Favolacce” jest połączeniem włoskich słów „favole” – opowieści oraz „parolacce” – przekleństwa.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=A80Fvtd_FXE