29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Variations on a Polish Melody" na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową Marcelo Nisinmana, którego mieliśmy okazję oklaskiwać w Kołobrzegu jako bandeonistę i kompozytora. Przysłowiową „wisienką na torcie” będzie zwłaszcza druga, po „Uwerturze” kompozycja Mikołaja Góreckiego, syna Henryka. Będzie to prawykonanie napisanego w tym roku utworu pt. „Druga przestrzeń” na kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową.
    Bilety na koncert w cenie: 30 zł normalne i 25 zł ulgowe ( dzieci, młodzież, emeryci i renciści) do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1, przy wejściu do Bazyliki w czwartek, godzinę przed koncertem i na stronie www.kupbilecik.pl. Przypominamy o obowiązujących rygorach sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa: prosimy o zabranie ze sobą maseczki zasłaniającej nos i usta oraz zajmowanie miejsc wskazanych przez organizatorów.

Noty biograficzne:

Emanuel Salvador  Jeden z najlepszych portugalskich skrzypków swojego pokolenia (Strad Magazine). Występował jako solista, kameralista i koncertmistrz na wielu światowych scenach od Azji Południowo-Wschodniej, Chin, Japonii po Stany Zjednoczone. Zwycięzca i laureat wielu prestiżowych światowych konkursów. Jako solista i koncertmistrz koncertował m.in. z Orquesta Nacional de Espana, Brasil National Orchestra, Seoul Classical Players, Monterrey Symphony Orchestra, Krasnojarsk Symphony. Założyciel i lider Guimarães String Quartet w Portugalii.

Sławomira Wilga Laureatka czołowych nagród na międzynarodowych konkursach skrzypcowych i kameralnych m.in. w Katowicach, Łodzi, we Włoszech. Występuje w Europie, Azji i Afryce jako solistka i kameralistka. Muzyk orkiestrowy, często koncertmistrz, m. in. w International Youth Orchestra Lutosławski czy w orkiestrze smyczkowej Primuz. Poza BNO współpracuje z Polish Soloist String Orchestra. Stypendystka i laureatka nagród za wybitne osiągnięcia m. in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji YAMAHA, Davey Prize.

Emilia Goch Salvador Jako solistka i kameralistka współpracowała z wieloma polskimi i światowymi artystami oraz z licznymi zespołami i orkiestrami m.in. z Niemiec, Anglii, Indii. Koncertowała z nimi m.in. w Norwegii, Estonii, Danii, Singapurze, Tajlandii, Wietnamie, na Filipinach. Współpracowała z teatrem Sadler's Wells w Londynie. Współpracuje z portugalskim kwartetem Guimarães String Quartet. Wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie, prowadzi kursy mistrzowskie w  Szczecinie i  Guimaraes w Portugalii.

Konstantin Heidrich Pracował w Rundfunksinfonie-Orchester w Berlinie i Kammerakademie Potsdam. Koncertował solo we współpracy z renomowanymi orkiestrami i dyrygentami. Profesor wiolonczeli w Universität der Künste w Berlinie, prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Norwegii, Singapurze, Włoszech i Brazylii. Jako członek The Faure Quartett występuje w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Ameryce Łacińskiej oraz zdobył wiele międzynarodowych nagród. Deutsche Grammophon Gesellschaft wydał kilka nagrań artysty. Nagrania kwartetu dwukrotnie zdobyły prestiżową nagrodę ECHO-Klassik