19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

22 LIPCA 2021  GODZ. 20.30 BAZYLIKA W KOŁOBRZEGU
XXI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL „MUZYKA W KATEDRZE”
„NA KONIEC CZASU” - Tomasz Tomaszewski  - skrzypce,
Renata Marcinkute Lesieur (Wilno) - organy

Trzeci koncert XXI Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Katedrze” odbędzie się 22 lipca o godz. 20.30 w Bazylice w Kołobrzegu, a wystąpi w nim dwoje niezwykle utytułowanych artystów, którzy na potrzeby programu koncertowego stworzyli duet skrzypcowo – organowy.   Renata Marcinkute Lesieur,  profesor Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru, dyrektor Państwowego Centrum Muzyki Sakralnej  zagra u boku  Tomasza Tomaszewskiego,  od 1982 roku  piastującego funkcję I Koncertmistrza Deutsche Oper Berlin, jednocześnie profesora Universität der Künste w Berlinie.

W programie koncertu znajdą się kompozycje Ernesta Chaussona, Césara Francka, Jeana Martinon, Gabriela Fauré oraz Olivera Messiaena.

Bilety na koncert w cenie: 30 zł normalne i 25 zł ulgowe ( dzieci, młodzież, emeryci i renciści) do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1, przy wejściu do Bazyliki w czwartek, godzinę przed koncertem i na stronie www.kupbilecik.pl. Przypominamy o obowiązujących rygorach sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa: prosimy o zabranie ze sobą maseczki zasłaniającej nos i usta oraz zajmowanie miejsc wskazanych przez organizatorów.

Renata Marcinkute Lesieur  Profesor Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru, dyrektor Państwowego Centrum Muzyki Sakralnej. Występuje jako solistka oraz z najważniejszymi litewskimi orkiestrami, chórami, zespołami, instrumentalistami i wokalistami w wielu krajach Europy i Ameryce. Otrzymała wiele nagród państwowych za wspieranie i promocję muzyki litewskich kompozytorów i wyjątkową działalność twórczą. Laureatka Międzynarodowego Konkursu Pianistyczno-Organowego im. M.K. Čiurlionisa (1991), obecnie wieloletni członek komitetu organizacyjnego tego festiwalu. Corocznie uczestniczy w festiwalach muzyki organowej i kameralnej w Europie i za granicą (w tym jako juror), prowadzi kursy mistrzowskie.

Tomasz Tomaszewski  Od 1982 I Koncertmistrz Deutsche Oper Berlin. Profesor Universität der Künste w Berlinie. Na przestrzeni czasu lider wielu formacji kameralnych m.in : European Piano Trio, Stradivari Sextett  Habisreutinger, Orkiestra Kameralna Kammersolisten der Deutschen Oper Berlin i in. Założyciel i Dyrektor Artystyczny festiwalu Śląskie Lato Muzyczne, Europejskiego Forum Muzyki Polskiej w Berlinie,  prezydent Internationale Beethoven Gesellschaft. Juror polskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, wykładowca kursów mistrzowskich. Z Kwartetem Polskim nagrodzony na konkursach w Belgradzie i Monachium. Dwukrotny zdobywca nagrody Fryderyk oraz nagrody Niemieckiej Krytyki Fonograficznej za CD Poland Abroad jego kwartetu Polish String Quartet Berlin. Uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi za wybitne osiągnięcia artystyczne i rozpowszechnianie kultury polskiej za granicą.