29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

noc kołobrzeg

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego, Zarząd Portu Kołobrzeg Sp. z.o.o,  Liga Morska i Rzeczna oddział w Kołobrzegu oraz Latarnia Morska w Kołobrzegu w ramach zbliżającej się Nocy Muzeów, zapraszają  do wzięcia udziału w rajdzie pieszym, wieczorowym pt. " Światło i morze", który odbędzie się 15 maja (sobota).

W ramach wydarzenia będzie można zapoznać się z rolą światła na morzu przez wieki, od ogniska palonego na brzegu, świateł nawigacyjnych aż do współczesnych latarni morskich. Zaprezentowane zostaną sposoby komunikowania się światłem na morzu.

Na trasie rajdu przewidziano również atrakcje, związane z historią naszego miasta: pokaz warzenia soli, opowieści historyczne  w oparciu o sceny z kołobrzeskiego muralu.

Rajd obejmował będzie  pięć stanowisk: wystawa plenerowa Muzeum Oręża Polskiego wraz z muralem historycznym (wejście przez dziedziniec od strony ul. ppor. Emilii Gierczak), źródełko solankowe przy ul. Solnej, proces warzenia soli zaprezentują kołobrzescy zwarycze, Kołobrzeski Skansen Morski ul. Szyprów 1, komunikowanie się za pomocą lampy Aldisa, pokaz świateł jednostki pływającej, informacje o systemach świateł nawigacyjnych, Reduta Morast, ogniska jako punkty orientacyjne w średniowieczu, historia piratów bałtyckich, Latarnia Morska, wejście na górę, wypatrzenie boi KOŁ-1, latarnie morskie polskiego wybrzeża.

Stanowiska podczas rajdu będą czynne w godz. 20.00-1.00 (ostatnie wejście godz. 0.30). Ze względu na panującą pandemię, zostaną wprowadzone ograniczenia w ilości osób, które jednocześnie przebywać będą na danym stanowisku. Rajd odbędzie się z uwzględnieniem reżimu sanitarnego.

Udział w rajdzie jest bezpłatny. Poszczególne stanowiska można odwiedzać w dowolnej kolejności.