Broken Clouds

25 kwietnia 2024
    Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

festiwal kołobrzeg

•    Tematem wiodącym II Festiwalu w Budzistowie są życie i tajemnice podgrodzia w czasach pierwszych Piastów. Miejsce wydarzenia wpisuje się w to zagadnienie – odbywa się ono na terenie rzeczywistego, dawnego, kołobrzeskiego podgrodzia.
•    Na terenie obozowiska historycznego zaprezentowane zostaną m.in. tzw. ginące zawody, powszechne w średniowieczu, w tym: ciesielstwo, barwierstwo, garncarstwo, kowalstwo, snycerstwo, wytwarzanie oraz używanie instrumentów muzycznych, zielarstwo, dawna kuchnia.
•    Duży nacisk położony zostanie na profesje ściśle związane z Kołobrzegiem wczesnośredniowiecznym: myślistwo, rybołówstwo oraz wyrób soli.
•    Na terenie obozowiska odbywać się będą pokazy walk wojów w formie treningów oraz pojedynków.
•    Podczas II Festiwalu promowane będzie dziedzictwo kulinarne Pomorza – w części gastronomicznej zainstalowane zostaną stanowiska wystawców akcji „Polska smakuje”. Na miejscu dostępne będą wyłącznie produkty regionalne wytwarzane przez mieszkańców naszego regionu oraz rzemieślnicze piwo „Colberg”.
•    Podczas II Festiwalu odbędzie się walne czytanie na głos powieści p.t.: „Gra w kości” autorstwa Elżbiety Cherezińskiej. Do lektury zapraszamy każdego. Czytana książka z autografami autorki oraz wszystkich osób, które wezmą udział w akcji zostanie przekazana na cele charytatywne.
•    W niedzielę, 06.09.2020 r. zaplanowany został panel ekspercki – cykl prelekcji dotyczących wczesnego średniowiecza na Pomorzu. Wygłoszą je eksperci z branży. Gościem specjalnym Festiwalu będzie prof. dr hab. Stanisław Rosik – specjalista w zakresie chrystianizacji Pomorza oraz autor biografii Bolesława III Krzywoustego.
•    II Festiwal trwać będzie na łące przy ul. Kasztanowej w Budzistowie w sobotę, 05.09.2020 r. od godz. 11.00 do 18.00 oraz niedzielę, 06.09.2020 r. od godz. 11.00 do 15.00. Wstęp jest bezpłatny.