29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

ciąża kołobrzeg

Niepłodność to poważny problem medyczny i społeczny. Według statystyk nawet co piąta para może mieć problem z poczęciem dziecka. Dla wielu z nich jedyną szansą na rodzicielstwo jest specjalistyczne i kosztowne leczenie z zastosowaniem zapłodnienia pozaustrojowego. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta pacjenci z Kołobrzegu mogą starać się o dopłatę do procedury in vitro – w wysokości nawet 5 tyś. złotych. Są jeszcze wolne miejsca – miedzy innymi w Klinikach INVICTA.

- Od blisko 20 lat zajmujemy się pomocą parom w spełnieniu marzeń o rodzinie. Dzięki doświadczeniu i udokumentowanej skuteczności, znaleźliśmy się w gronie realizatorów miejskiego programu leczenia niepłodności dla mieszkańców Kołobrzegu. Do końca tego roku będziemy mogli zakwalifikować do niego co najmniej 6 par. Dofinansowanie z pewnością zwiększy dostęp do specjalistycznych procedur dla osób, które do tej pory nie mogły sobie na nie pozwolić . – mówi Patrycja Witt, kierownik oddziału Pomorze INVICTA.

Dla kogo program?
Udział w programie będzie wymagał spełnienia kryteriów formalnych i kwalifikacji medycznej. Propozycja kierowana jest do par pozostających we wspólnym pożyciu, które:
•    w chwili przystąpienia do programu polityki zdrowotnej posiadają dokumentację medyczną i rozpoznanie niepłodności
•    posiadają wskazania medyczne do leczenia metodą in vitro;
•    wyraziły zgodę na samodzielne pokrycie kosztów niezbędnych procedur towarzyszących leczeniu.
Oboje partnerzy w parze muszą posiadać Kołobrzeską Kartę Mieszkańca, zaś wiek kobiety musi mieścić się w przedziale od 20 do 40 lat (wg. rocznika urodzenia).

Co obejmuje dopłata?
Dofinansowane leczenie będzie obejmowało porady lekarskie, porady psychologiczne, wynikające z Rozporządzenia Ministra Zdrowia badania pary, badania USG i laboratoryjne w celu oceny procesu stymulacji jajeczkowania, znieczulenie anestezjologiczne, punkcję jajników w celu pobrania komórek jajowych, preparatykę nasienia, zapłodnienie pozaustrojowe metodą IVF lub ICSI oraz nadzór nad rozwojem zarodków, hodowlę zarodków, transfer zarodków do macicy oraz przygotowanie zarodków do przechowywania (kriokonserwacja). Koszty pozostałych elementów leczenia pacjenci pokrywają we własnym zakresie. – Taki zakres programu pozwala na elastyczne, dopasowane do sytuacji i potrzeb pary, postępowanie, przy jednoczesnym optymalnym budżecie terapii – mówi Patrycja Witt.

Dofinansowanie, koszty i organizacja Programu
Zgodnie z założeniami programu przewiduje się dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł do procedury in vitro z wykorzystaniem własnych komórek rozrodczych. Koszty przechowywania zarodków oraz ew. kritransferów są ponoszone w całości przez parę, w ramach kontynuacji leczenia niepłodności – poza programem.

Maksymalnie dopuszcza się jedno podejście do zabiegu. Koszty wynikające z konieczności przeprowadzenia m.in. uzupełniających badań laboratoryjnych, dodatkowych konsultacji specjalistycznych, nie ujętych w programie specjalistycznych procedur (diagnostycznych, zabiegowych, embriologicznych) pozostają po stronie pary. Dofinansowanie stanowi jednak istotne odciążenie budżetu leczenia.

Program będzie realizowany do końca 2023 roku. - O możliwości skorzystania z dopłat będzie decydowała kolejność zgłoszeń i kwalifikacja. Warto zatem nie zwlekać ze zgłoszeniem się – mówi kierownik INVICTA.

ciąża kołobrzeg