Broken Clouds

-2°C

Kołobrzeg

28 marca 2023    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
28 marca 2023    
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

herbertiada kołobrzeg

Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna zaprasza 20 września 2019 r. do  Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta na drugą odsłonę jubileuszu XX-lecia „Herbertiady”. Druga część jubileuszu XX-lecia „Herbertiady” (pierwsza miała miejsce w sierpniu br.) rozpocznie się konkursem recytatorskim dla uczniów ze szkół ponadpodstawowych. W klimat rywalizacji wprowadzi młodzież monodram pt. „Tango z Herbertem” w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego o godzinie 10.00. Konkurs recytatorski rozpocznie się o godzinie 11.00. Konkursowiczów oceniać będą: Agata Piotrowska-Mastalerz (aktorka, pedagog Akademii Teatralnej w Warszawie), Jarosław Gajewski (aktor Teatru Narodowego w Warszawie), Helena Elert (polonistka z Kołobrzegu).

Natomiast część artystyczna „Herbertiady” odbędzie się o godzinie 17.00 w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury im. Z. HerbertaProgram rozpocznie prezentacja laureatów konkursu recytatorskiego poprzedzona ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród. Następnie publiczność zobaczy film dokumentalny o Kresach Zbigniewa Herberta. Zwieńczeniem będzie monodram pt. „Pokuć” w wykonaniu Szymona Majchrzaka, studenta III roku wydziału aktorskiego na krakowskiej PWST, laureata wielu prestiżowych nagród. Reżyserem monodramu jest Ewa Czapik – Kowalewska ze Studia Artystycznego im. Ziembińskich w Koszalinie.
To przejmujący monodram, na motywach książki Aleksandra Jurewicza „Lida”, który porusza kwestie przesiedleń widziane oczyma dziecka. Alik mieszka z rodzicami i ukochanymi dziadkami w małej miejscowości w powiecie lidzkim na Kresach Wschodnich. Skromne, ale poukładane życie w wielokulturowej społeczności przerywa niezrozumiała dla niego decyzja rodziców. Wraz z jej podjęciem ginie bezpowrotnie sielankowy obraz dzieciństwa.... Przez naiwnie subiektywne wspomnienia bohatera stajemy się świadkami trudnego problemu przesiedleń mającego źródło w abstrakcyjnej dla bohaterów rzeczywistości politycznej powojennej Europy Środkowej. Repatriacja jako temat spektaklu bardzo głęboko przenika przez duszę młodego aktora. Emocje przeżywane przez bohatera Szymon Majchrzak oddaje w sposób niemal organiczny. Miejscami zabawny,  z czasem jednak coraz bardziej gwałtownie manifestuje niezgodę na narzuconą mu rolę. W naturalny sposób  wciąga widzów w opowieść o uczuciach związanych z domem i jego ciepłem, o przynależności do swojego miejsca na ziemi, o potrzebie bycia z najbliższymi i dojrzewaniu poprzez stratę, której doświadcza. Ten program odnosi się również do osobistych doświadczeń Herberta, którego rodzina i on sam, doświadczyli podobnego dramatu, co znalazło odbicie w twórczości Poety. Wstęp na Herbertiadę jest wolny, nie obowiązują wejściówki.

Organizatorem „Herbertiady” jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna, a partnerami: Narodowe Centrum Kultury, Gmina Miasto Kołobrzeg, ZAiKS, Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, Zespół Szkół Społecznych nr 1 im. Z. Herberta, Regionalne Centrum Kultury im. Z. Herberta, Polferries Polska Żegluga Bałtycka S.A oraz Fundacja PZU.
Patronat honorowy objęli: Rodzina Zbigniewa Herberta, minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier prof. dr hab. Piotr Gliński, wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.
Patronat medialny sprawują: TVP, AUDYTORIUM 17, TVP 3 Szczecin, Polskie Radio Koszalin, Radio Plus, tygodnik „Gość Niedzielny”, Radio Kołobrzeg, TKK Kołobrzeg oraz portal www.miastokolobrzeg.pl.
Oficjalna strona Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta: www.herbertiada.pl

reklama

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama