Broken Clouds

25 kwietnia 2024
    Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

inter medical kołobrzeg

12000 kobiet choruje rocznie na nowotwór piersi – ponad 5000 z nich umiera! Czy musi tak być ? Nie, wystarczy że zaczniemy się badać.

Świadomość kobiet na temat raka piersi z roku na rok rośnie, jednak wciąż pozostajemy w ogonie Europy jeśli chodzi o badanie piersi. Większość z Pań słyszała o mammografii jednak istnieją również inne, dokładniejsze badania, które potrafią zdiagnozować nowotwór we wczesnej fazie rozwoju a co za tym idzie umożliwiają szybkie leczenie i skuteczne zwalczenie choroby.
Kiedy zacząć się badać i jak to robić?

Jeśli w rodzinie zdarzyły się przypadki zachorowania na nowotwór, jest to pierwszy sygnał aby wykonać test genetyczny. Osoby z mutacją genetyczną mają 50% zagrożenie przekazania tej wady potomstwu. Nosicielki mutacji, które stosowały długotrwałą terapię hormonalną, są również bardziej narażone na rozwój choroby.

Mimo to, pozytywny wynik testu genetycznego nie oznacza, że choroba na pewno się rozwinie. Jeśli któryś z członków rodziny chorował na nowotwór, ryzyko odziedziczenia tej choroby znacznie wzrasta, natomiast w jednakowym stopniu choroba pojawia się u osób nie obciążonych genetycznie.

Skończyłaś 45 lat – najwyższy czas pomyśleć o badaniu kontrolnym. Jednak wiek to nie najważniejszy powód aby przeprowadzić badania piersi.
Pomyśl o badaniach jeśli:
•    podczas USG i/lub mammografii wykryto niejednoznaczne zmiany
•    masz małe piersi
•    jesteś obciążena genetyczne chorobą nowotworową (w tym rakiem piersi) z mutacją genu BRCA1 i BRCA2
•    przeszłaś zabiegi operacyjne w obrębie piersi
•    z powodu zagrożenia zachorowaniem lub przebytą chorobą powinnaś być poddawana częstszej kontroli
•    masz implanty piersi lub podejrzewasz ich uszkodzenie

Kiedy myślimy o badaniu piersi, przychodzi nam do głowy mammografia lub USG. Tymczasem istnieje zdecydowanie bardziej czuła metoda, jaką jest rezonans magnetyczny piersi (nazywany często mammografią rezonansu magnetycznego). Badanie jest bardzo dokładną i co ważne szybką metodą weryfikacji niejednoznacznych zmian wykrytych w USG oraz klasycznej mammografii. Według wielu doniesień, mammografia RTG może nie wykryć od 10 do 45 % ognisk raka. Podczas gdy badanieMRI ma czułość co najmniej czterokrotnie wyższą od klasycznej diagnostyki.

Pole magnetyczne i fale radiowe rezonansu magnetycznego są w stanie wskazać zmiany o wielkości nawet 2 mm – ma to duże znaczenie w rozpoznawaniu zmian nowotworowych w szczególności u kobiet ze zmutowanymi genami BRCA1 i BRCA2, ponieważ w takich przypadkach rak rozwija się o wiele szybciej a każda zmiana może oznaczać poważną chorobę. W dodatku, rezonans magnetyczny jest metodą bezpieczną – umożliwia uzyskanie precyzyjnych obrazów narządów wewnętrznych bez wykorzystania promieniowania rentgenowskiego.

Kobiety z implantami piersi mają obawy przed wykonaniem klasycznej mammografii z powodu dużego nacisku na piersi – z obawy przed uszkodzeniem implantów. Ponieważ rezonans magnetyczny pozwala na badanie całkowicie bez ucisku i jednocześnie doskonale przedstawia materiał implantu, badanie to świetnie nadaje się do kontroli piersi po wszczepieniu implantów – również jako metoda zastępująca mammografię klasyczną.
Mammografia wykonana za pomocą rezonansu magnetycznego jest najnowocześniejszą metodą diagnostyczną zmian, w tym raka piersi. Badanie cechuje się bardzo wysoką jakością otrzymywanych obrazów. Czułość rezonansu magnetycznego piersi wynosi aż 92-99%, dzięki temu możliwe jest zobrazowanie nawet najmniejszych zmian.

Rezonans pozwala wykryć zmiany nowotworowe już na wczesnym etapie. Dzięki zastosowaniu specjalnej cewki, badanie obejmuje zarówno piersi, jak i węzły chłonne pozwalając na szerszy obraz diagnozowania. Badanie dostosowane jest do potrzeb wszystkich Pacjentek. W przeciwieństwie do klasycznej mammografii, jest w pełni diagnostyczne również w przypadku pań z małym biustem, a także, co charakterystyczne przede wszystkim dla młodych kobiet, z gęstym typem utkania piersi (z przewagą tkanki gruczołowej nad tłuszczową).

Przeciwwskazania do badania:
•    w przypadku obecności w organizmie elementów metalowych, takich jak: protezy, stenty, implanty, opiłki metalowe
•    pacjentki w ciąży powinny skonsultować z lekarzem prowadzącym wykonanie badania

PROMOCJA
TYLKO w październiku rabat na badanie piersi Rezonansem Magnetycznym
normalna cena 899 zł – cena promocyjna 599 zł

Zapisz się na bezpłatne badania Mammmograficzne.
Zapraszamy wszystkie Panie w wieku 50- 69 lat na bezpłatne badania do Inter Medical.
Zapisy pod nr tel.: 94 713 62 43 lub osobiście w przychodni Inter Medical