17 kwietnia 2024    |    Imieniny: Klara, Robert, Rudolf
17 kwietnia 2024
    Imieniny: Klara, Robert, Rudolf

Koncert pt.  „Europa gra” w wykonaniu Orkiestry XIV Europejskich Warsztatów Muzycznych i Letnich Warsztatów Orkiestrowych pod dyrekcją Jana Staniendy - skrzypce, Katarzyna Budnik – altówka, Maciej Rakowski – skrzypce, Krzysztof Śmietana – skrzypce.

Czwartkowy wieczór w tym tygodniu będzie niezwykły. „Europa gra” to nie tylko czwarte spotkanie w ramach cyklu festiwalowego „Muzyka w Katedrze”. To możliwość zakrzywienia czasoprzestrzeni, odetchnięcia powietrzem z największych sal koncertowych Europy, obserwacji znakomitych muzyków grających wirtuozerskie aranżacje mistrzów. Z jednej strony muzyka barokowa, z drugiej klasycystyczna, a wszystko to w wykonaniu niezwykle uzdolnionych uczniów z różnych części Europy i ich profesorów. W repertuarze: „Koncert altówkowy c-moll” i „Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043” J. S. Bacha, a także „Divertimento D-dur  KV 136” W. A. Mozarta.
Bilety na koncert w cenie: 25 zł normalne i 20 zł ulgowe ( dzieci, młodzież, emeryci i renciści) do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1, przy wejściu do Bazyliki w czwartek, godzinę przed koncertem i na stronie www.kupbilecik.pl.

Noty biograficzne:
Orkiestra Europejskich Warsztatów Muzycznych i Letnich Warsztatów Orkiestrowych składa się z uzdolnionych muzyków młodego pokolenia z Polski i zagranicy, którzy w lipcu przyjeżdżają do Kołobrzegu, aby pod kierunkiem wybitnych pedagogów i artystów kształcić swój warsztat muzyczny i występować przed kołobrzeską publicznością.
Soliści występujący w koncercie poza pracą pedagogiczną w uznanych polskich i zagranicznych uczelniach muzycznych, posiadają również bogate dossier artystyczne.

Jan Stanienda jako koncertmistrz i solista słynnej Polskiej Orkiestry Kameralnej prowadzonej przez Jerzego Maksymiuka występował  prawie na wszystkich kontynentach. Laureat wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccoló Paganiniego w Genui. Grał z wieloma wybitnymi osobistościami świata muzycznego, takimi jak: sir Y. Menuhin, M. André, W. Wiłkomirska, K. Jakowicz, N. Kennedy, J. Starker, B. Hendricks, Ewa Pobłocka. Koncertował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Berliner Philharmonie, Concertgebouw w Amsterdamie, Auditorio Nacional de Música w Madrycie, Barbican Center i Royal Albert Hall w Londynie (BBC Henry Wood Promenade Concerts), a także w Santa Cecilia w Watykanie. Był koncertmistrzem orkiestry "Sinfonia Varsovia", a wcześniej Polskiej Orkiestry Kameralnej, kierownikiem artystycznym Orkiestry Kameralnej "Leopoldinum", a od 1996 roku jest dyrektorem artystycznym Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej "Wratislavia". Dokonał szeregu nagrań dla Polskiego Radia i radia francuskiego (RFI), Telewizji Polskiej i Telewizji Francuskiej, a także wielu firm płytowych.