29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Już w sobotę 14 lipca w Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku odbędzie się IV Zlot Zimnowojenny, a na nim wiele ciekawych atrakcji. Zapraszamy!

Godz. 11.00 – Otwarcie terenu Zlotu dla zwiedzających/widzów.

Godz. 12.00 – Uroczyste otwarcie Zlotu – oficjalne powitanie uczestników (scena przy Schronie Numer 18).

Godz. 12.15 – Premiera książki autorstwa R. Dziemby p.t.: „Przedsięwzięcie 3000. Tajna historia radzieckich baz atomowych w Polsce” (publikację będzie można zakupić w trakcie Zlotu).

Godz. 12.30-18.00 – Statyczne prezentacje historyczne/dioramy (teren przy Schronie Numer 18 oraz dioramy przygotowane przez uczestników):

Godz. 13.00-15.00 – Statyczne prezentacje historyczne/dioramy (teren przy Schronie Numer 18 oraz dioramy przygotowane przez uczestników). Tematyka prezentacji:

Wojsko Polskie schyłkowego okresu istnienia PRL.
Kompanie specjalne Sił Zbrojnych PRL.
Armia Radziecka okresu walk w Afganistanie.
83. Brygada Desantowo-Szturmowa Armii Radzieckiej okresu stacjonowania w Białogardzie.
Czechosłowacja Armia Ludowa (prezentacja przygotowana przez grupę rekonstruktorów z Czech).

Godz. 13.00-15.00 – Statyczne prezentacje historycznych pojazdów wojskowych (teren przy Schronie Numer 18):

Radziecki transporter opancerzony BTR-152.
Amerykański samochód ciężarowy REO Big Foot.
Polski samochód ciężarowy Star 660 (premiera jednego z nielicznych tego typu pojazdów zachowanych w Polsce po renowacji).
Radziecki samochód ciężarowy GAZ-66.
Szwedzki samochód ciężarowy Volvo C304 ambulans.
Radzieckie samochody terenowe UAZ-469B.
Polski samochód-furgon Nysa 522 Kinowóz.
Radziecki samochód-furgon UAZ-452.
Radzieckie działo przeciwpancerne 57 mm ZiS-2 z silnikiem polskiej konstrukcji (jedyny taki eksponat w Polsce).
Polska wyrzutnia rakietowa WP-8z.

Godz. 13.00-15.00 – Pokazy wyszkolenia służb:

Grupa Interwencyjna Służby Więziennej.
Państwowa Straż Pożarna.
Ratownicy medyczni.

Godz. 15.00 – Prezentacja dynamiczna pojazdów uczestniczących w Zlocie – przejazd okrężny kolumny zlotowej (teren przy Schronie „Granit”).

Godz. 19.00 – Zamknięcie terenu Zlotu dla zwiedzających/widzów.

Przez cały dzień do dyspozycji uczestników wydarzenia będzie stoisko gastronomiczne oraz stoiska z demobilem wojskowym i wyposażeniem militarnym.

W dniu Zlotu wstęp do Muzeum Zimnej Wojny Obiekt 3001 w Podborsku dla wszystkich  w cenie biletu ulgowego (15 zł). Zwiedzanie trwać będzie od godz. 11.00 do godz. 18.00.