20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu po raz kolejny zaprasza na uroczyste obchody Europejskiej Nocy Muzeów. W najbliższą sobotę, 19.05.2018 r., zgodnie z zasadą przyjętą na całym kontynencie, nasze oddziały dostępne będą dla zwiedzających w godzinach od 19.00 do 24.00 całkowicie bezpłatnie. Oprócz tego zapraszamy do skorzystania z atrakcji dodatkowych, na temat których znajdziecie Państwo nieco informacji poniżej.

Oddział Dzieje Oręża Polskiego (ul. Emilii Gierczak 5):
Największy a zarazem najlepiej znany oddział MOP zaprasza w tym roku do podróży na drugą stronę linii frontu. Tematem przewodnim obchodów ENM 2018 przy ul. Emilii Gierczak będą wielcy przeciwnicy Polaków. W plastyczny i interesujący sposób przedstawimy dzieje konfrontacji żołnierzy Wojska Polskiego ze słynną, niemiecką armatą przeciwpancerną 8,8 cm Flak 36/37 (jedyny egzemplarz w Polsce, od 2017 r. w depozycie naszej placówki), która ożyje za sprawą rekonstrukcyjnej dioramy przygotowanej przez szczecińską Grupę Rekonstrukcji Historycznej Kampfgruppe Luger. Drugim wpisującym się w to zagadnienie eksponatem będzie jedyny w Europie, oryginalny czołg średni Pz.Kpfw. IV Ausf. J, którego historia związana jest z naszym regionem. O czasach nieco późniejszych opowiedzą członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Kołobrzeg. Tradycyjnie nie zabraknie atrakcji dla naszych najmłodszych gości. Z myślą w szczególności o nich otworzymy wnętrze działa samobieżnego ISU-122 oraz samolotu TS-11 Iskra. Wieczór rozjaśnią barwne iluminacje świetlne – znak rozpoznawczy Nocy Muzeów w MOP.

Kołobrzeski Skansen Morski (ul. Bałtycka 31):
Nie lada gratka czeka na pasjonatów podmorskich wojaży na terenie Kołobrzeskiego Skansenu Morskiego. Podczas obchodów tegorocznej ENM, po raz pierwszy po rewitalizacji zaprezentujemy artefakty wydobyte z Bałtyku w ramach projektu „Wraki Kołobrzegu”: kotwicę patentową Halla, morską podstawę działa przeciwlotniczego 20 mm Orelikon oraz unikatową armatę 75 mm Schneider wz. 1897, pochodzącą z niemieckiej zdobyczy wojennej na Wojsku Polskim, wykorzystywaną podczas walk o Kołobrzeg w 1945 r. jako uzbrojenie promu ewakuacyjnego. I tutaj nie zabraknie prezentacji w barwnym świetle naszych kluczowych zabytków: okrętów ORP Fala i ORP Władysławowo oraz masztu legendarnego ORP Burza.