17 kwietnia 2024    |    Imieniny: Klara, Robert, Rudolf
17 kwietnia 2024
    Imieniny: Klara, Robert, Rudolf

Serdecznie zapraszamy na Jubileusz 10-lecia Stowarzyszenia Katolickiej Inicjatywy Kulturalnej w Kołobrzegu, który odbędzie się 28 października 2017 roku o godzinie 17:00. Będzie to koncert Joszko Brody i zespołu Dzieci z Brodą.

Koncert odbędzie się w Regionalnym Centrum Kultury na ul. Solnej 1 w Kołobrzegu.

10 lat minęło...

Tego rodzaju przedsięwzięcia - kulturotwórcze inicjatywy w społecznościach lokalnych - na ogół okazują się działaniem pięknoduchów napędzanych słomianym zapałem. Że w tym przypadku entuzjazm żarzy się trwałym ogniem, o tym świadczy bogate w zdarzenia dziesięciolecie działalności. Katolicka Inicjatywa Kulturalna to stowarzyszenie od 2007 roku zrzeszające kołobrzeżan rozumiejących potrzebę "pracy u podstaw" w dziedzinie ducha.

Jesteśmy organizatorami niemal setki przedsięwzięć o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, niektóre z nich trwale wpisały się w zachodniopomorski pejzaż kulturalny: Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada", coroczne koncerty w kołobrzeskiej bazylice z okazji Dnia Matki (jedenaście edycji), Dni Rotmistrza Pileckiego, misteria papieskie w rocznicę wyboru i śmierci św. Jana Pawła II, miejskie obchody historycznych rocznic takich jak Mord Katyński czy wprowadzenie stanu wojennego, Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, wystawa plenerowa, premiery teatralne i koncerty nie tylko w Kołobrzegu ale i w Polsce.

Momentem narodzin Stowarzyszenia było owocne spotkanie dwóch kołobrzeskich środowisk: działaczy Akcji Katolickiej i „herbertowskiego” czyli organizatorów Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta. Okazało się, że żadne z tych środowisk nie jest w stanie samodzielnie realizować wszystkich swych pomysłów na działania w sferze kultury. Dopiero połączenie sił, zjednoczenie wiedzy, talentów i umiejętności w dziedzinie sztuki, kultury, organizacji i logistyki, wsparte możliwościami, jakie dają ramy prawne Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie – pozwoliło na rozwinięcie skrzydeł w ramach Stowarzyszenia Katolicka Inicjatywa Kulturalna.

W naszych czasach kultura to obszar zawłaszczany z jednej strony przez działania mające na celu masową popularność i maksymalny zysk, zaś z drugiej przez przedsięwzięcia artystów kwestionujących uniwersalne wartości, przekraczających tabu, dokonujących transgresji i prowokacji. Sukces Stowarzyszenia Katolicka Inicjatywa Kulturalna bierze się zapewne stąd, że jako cel wyznaczyło sobie zagospodarowanie przestrzeni pomiędzy tymi skrajnościami, przestrzeni często leżącej odłogiem. Promowanie i organizowanie przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych, które odwołują się do uniwersalnych i oczywistych wartości Prawdy, Dobra i Piękna, adresowanych do ludzi poszukujących autentycznych i szlachetnych wzruszeń - okazało się strzałem w dziesiątkę, właściwą odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby odbiorców kultury.

Nasze stowarzyszenie współpracuje z jednostkami samorządu lokalnego, parafiami, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Centrum Kultury czy z Instytutem Pamięci Narodowej. To właśnie władze IPN w 2015 roku nominowały nasze stowarzyszenie do prestiżowej nagrody Kustosz Pamięci Narodowej.