19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Na widok kominiarza każdy łapie się za guzik żeby mieć szczęście. To stary zwyczaj, kiedy domy były ogrzewane tylko drewnem a kominiarz przychodząc czyścić kominy zapobiegał pożarom i zatruciom. Dlaczego za guzik? Bo to najczyściejsze miejsce.

PO CO MI KOMINIARZ?
W każdym domu czy mieszkaniu są kominy. Odpowiadają za prawidłową wentylację czy też odprowadzanie spalin i dymu. To właśnie od nich zależy nasz komfort i bezpieczeństwo . W dobie okładania domów styropianem i szczelnych okien to właśnie kominy pełnią bardzo ważną rolę. Dla wielu to niepotrzebny wydatek ale jak wycenić swoje bezpieczeństwo?

JAK CZĘSTO?
Przepisy mówią że kontrolę przewodów kominowych powinno wykonywać się co najmniej raz w roku. Czyszczenie kominów wentylacyjnych także wykonuje się raz w roku ale już spalinowych dwa razy w roku. Kominy dymowe tam gdzie podłączone są kominki i piece na drewno i węgiel powinniśmy czyścić co 3 miesiące.

DLACZEGO ?
Czyszczenie i kontrola przewodów kominowych to nie tylko obowiązek wynikający z przepisów ale z rozsądku właściciela.  Coroczna kontrola kominiarska niezbędna jest do ubezpieczenia domu czy mieszkania .Jeżeli dojdzie do nieszczęścia np. pożaru czy zadymienia - firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania. Za brak kontroli i czyszczenia Nadzór Budowlany czy Straż Pożarna może wystawić mandat.

KOMINKI , PIECE
To tam powstaje najwięcej sadzy. Brak czyszczenia i kontroli prowadzi do zapalenia się sadzy, zaczadzeń, pożarów. Paląca się sadza to temperatura przekraczająca ponad 1000°C. Kominy wówczas ulegają pęknięciu a wylatująca sadza powoduje pożar dachu, kondygnacji a nawet przylegających budynków. Koszty samego remontu komina to kilka tysięcy złotych nie wspominając o dachu czy domu.

OGRZEWANIE GAZOWE
Tam gdzie jest ogrzewanie gazowe lub tzw. „junkersy”– ich niesprawność to głównie pojawienie się tlenku węgla. Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i jest on na tyle niebezpieczny iż jest niewyczuwalny przez człowieka. W Polsce w wyniku zatrucia corocznie do szpitali przyjmowanych jest kilkaset osób.

WENTYLACJA
Jej brak powoduje problemy z wilgocią, grzybem, nieusuwaniem zapachów a tym samym wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Często przyczyną niedrożności są ptaki lub niesprawne kratki wentylacyjne. To przez niesprawną wentylację w mieszkaniu może pojawić się tlenek węgla. Zagrzybienie i wilgoć w mieszkaniu to przyczyna alergii i chorób.

NOWE OBIEKTY
Kto jak nie kominiarz zna się na kominach. Niestety często w nowo wybudowanych budynkach popełniane są błędy które skutkują dla właściciela późniejszymi dodatkowymi kosztami. Warto zaprosić kominiarza już na etapie stanu surowego aby sprawdził kominy i doradził.

Nasz Zakład z tradycją od wielu lat (nasz tata jest kominiarzem od 1958 roku) wykonuje czyszczenie, kontrole przewodów kominowych. Wykonujemy także odbiory budynków, opinie do podłączeń gazowych czy kominków. Współpracujemy ze Wspólnotami Mieszkaniowymi i domami jednorodzinnymi. Dokonujemy pomiarów wydajności wentylacji do Sanepidu, Nadzoru Budowlanego czy sprawdzenia kominów kamerą kominową. Prowadzimy doradztwo w sprawie kominów. Bierzemy także udział w akcjach ekologicznych np. „Kochasz dzieci – nie pal śmieci” a w klasach I-III lub przedszkolach opowiadamy o ekologii i kominiarzach. To wszystko pozwala abyście czuli się Państwo w Waszych domach bezpiecznie i komfortowo.

Mistrz kominiarski  Seweryn Paluszkiewicz

Zapraszamy do kontaktu: