29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

„Nadzieja” pod znakiem Galerii Sztuki i Lekcji Historii Kaczmarskiego

XIV Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” odbędzie się w Kołobrzegu w dniach 14-16 lipca 2017 r.

Festiwal rozpocznie się 14 lipca o godzinie 17.00 w sali widowiskowo-teatralnej Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta przy ul. Solnej 1, gdzie zostaną przedstawieni zakwalifikowani do konkursu głównego wykonawcy, ubiegający się o nagrody m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa TVP S.A., Fundacji PZU oraz Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego. Konkursowicze przyjadą do Kołobrzegu z różnych regionów Polski, w tym z Warszawy, Szczecina, Gdańska, Krakowa, Torunia, Białegostoku, Choszczna, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej. Po konkursie rozpocznie się koncert pt. „Galeria sztuki – Kaczmarski” w wykonaniu artystów gdyńskiego Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej: Aleksandry Meller, Sandry Brucheiser, Rafała Ostrowskiego i Jakuba Badurki.

Kolejny dzień festiwalu – 15 lipca zgodnie z tradycją rozpocznie mecz piłkarski między „Kuglarzami” a zespołem Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego (godzina 12.00 euroboisko przy ul. Śliwińskiego 10).
Następnie o godzinie 17.00 w sali widowisko-teatralnej Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta zostanie rozstrzygnięty konkurs na interpretację piosenki Jacka Kaczmarskiego i piosenkę autorską. Zwieńczeniem tego dnia festiwalu będzie koncert pt. „Trwaj chwilo”, w którym wystąpią:
- Elżbieta Adamiak z zespołem w składzie: Piotr Górka (kontrabas), Piotr Goljat (fortepian, śpiew) i Sebastian Ruciński (gitara),
- Grzegorz Tomczak z towarzyszeniem Dawida Troczewskiego (fortepian),
- Szymon Zychowicz oraz
- Dominika Świątek z Kubą Mędrzyckim (fortepian).

W ostatnim dniu festiwalu – 16 lipca o godzinie 17.00 w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta odbędzie się IV Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o życiu i Twórczości Jacka Kaczmarskiego, który przygotował i poprowadzi Krzysztof Nowak. Następnie będzie można wysłuchać wykładu dr. Andrzeja Kasperka „Ambasadorowie według Hansa Holbeina i Jacka Kaczmarskiego”. Finał festiwalu to spektakl Teatru Ateneum „JACEK KACZMARSKI – LEKCJA HISTORII” w reżyserii Jacka Bończyka, aranżacje i kierownictwo muzyczne Fabian Włodarek. Wystąpią: Julia Konarska, Jacek Bończyk, Wojciech Brzeziński, Wojciech Michalak. Muzycy: Fabian Włodarek – piano, akordeon, Paweł Stankiewicz – gitary, Jacek Bończyk – gitara klasyczna.

Wejściówki
Wstęp na koncerty jest wolny, ilość miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki na poszczególne dni festiwalowe do odbioru w kasie Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu (ul. Solna 1) od 12 lipca br.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego. Partnerzy wydarzenia: Gmina Miasto Kołobrzeg, Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu, Fundacja PZU oraz Totalizator Sportowy Sp. z o.o. LOTTO, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Miasto Kołobrzeg, Fundacji PZU oraz Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Andrzeja Szczypiorskiego.

Sponsorami Festiwalu są: Miejska Energetyka Cieplna w Kołobrzegu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu, , Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku i drukarnia Origami w Gdańsku.

Głównym patronem medialnym jest Polskie Radio Program 1. Patronat medialny sprawują także TVP2, tygodniki: „Wprost”, „Gość Niedzielny”, „Do Rzeczy” oraz Polskie Radio Koszalin i portal internetowy miastokolobrzeg.pl.