19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Powstają dzięki nim nie tylko nowe drogi. W ponad 30 miejscach w naszym regionie będzie można przekonać się jak potrafimy korzystać z unijnego wsparcia. Wszystko w ramach ogólnopolskich Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

To największa akcja promująca projekty dofinansowane ze środków unijnych w Polsce. Od 18 do 21 maja w całym kraju odbędą się setki imprez prezentujących tysiące pomysłów zrealizowanych dzięki eurofunduszom. „Chcemy pokazać projekty nie tylko te największe, ale i te, o których na co dzień nie mamy pojęcia” - tłumaczą organizatorzy. Na mapie wydarzeń jest ponad 30 atrakcji przygotowanych dla mieszkańców Pomorza Zachodniego. Ci, którzy w naszym regionie skorzystali z unijnego wsparcia pokażą, czasem także przy pomocy praktycznych doświadczeń, co zyskali.

Kołobrzeg zaprasza z tej okazji 19 maja na Dzień Otwarty na Stadionie Miejskim. „Zobaczysz miejsce, w którym codziennie trenują piłkarze Kotwicy Kołobrzeg. To tu Reprezentacja Danii przygotowywała się do Euro 2012” - kuszą organizatorzy. Zwiedzający będą mogli zobaczyć zaplecze, strefę VIP, spikerkę i inne niedostępne na co dzień miejsca. Zwiedzanie odbywać się będzie o pełnych godzinach. Mile widziane są także grupy zorganizowane.

Warto wejść na stronę dniotwarte.eu, gdzie znajduje się wyszukiwarka wydarzeń organizowanych w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Sporo dzieje się także w innych, pobliskich miejscowościach regionu.

Gmina Bobolice zachęca uczniów szkół, by 18 maja, wraz z nauczycielami przyjechali do tej miejscowości na Dzień Otwarty Bobolickiej Oczyszczalni Ścieków - Zapewnimy fachową lekcję ekologii, którą poprowadzą specjaliści - zachęcają gospodarze.

A jak samu skorzystać z eurofunduszy? To podpowiedzą eksperci z Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, którzy 18 i 19 maja zapraszają do siedziby agencji przy ul. Przemysłowej 8. Będzie można porozmawiać o dotacjach dla firm, preferencyjnych pożyczkach, czy też dofinansowaniu kursów.

Podobną ofertę przygotowało Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Koszalinie. Będą to spotkania dla osób, które chcą z pomocą unijnych funduszy poznać język obcy, czy też zdobyć kwalifikacje niezbędne do znalezienia pracy. 18 maja spotkania odbędą się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Boninie, a 19 maja w CEiPM w Koszalinie przy ul. Morskiej 43. Należy wcześniej zadzwonić (numer 696 402 684) i ustalić godzinę spotkania.