29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Regionalne Centrum Kultury zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Za Horyzontem". Tym razem naszym gościem będzie niezwykła postać - Aleksander Doba.

1 grudnia 2016, g. 18:00, sala widowiskowa, wstęp 10zł
Bilety dostępne w kasie RCK.

Aleksander Doba - Emerytowany inżynier, podróżnik, turysta. Sport kocha od dawna. Jako szybownik ma wylatane 250 godzin, druga klasa wyszkolenia szybowcowego – srebrna odznaka szybowcowa z jednym diamentem. Na swym koncie ma 14 skoków spadochronowych i trzecią klasę wyszkolenia spadochronowego. Posiada też złotą odznakę turystyki kolarskiej. Jest żeglarzem i sternikiem jachtowym, ma patent rozszerzony na rejsy morskie. Obecnie największą jego pasją jest kajakarstwo. Jako kajakarz wiele wypraw odbył jako pierwszy człowiek i co więcej samotnie, m.in.: opłynął Bałtyk z Polic do Polic, opłynął Bajkał w Rosji, dopłynął za Koło podbiegunowe północne z Polic do Narwiku w Norwegii. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem dwa razy ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent, używając wyłącznie siły własny rąk. W 2011 roku na trasie Senegal – Brazylia oraz w 2014 roku na trasie Lizbona – Floryda. W 2013 roku za swoją pierwszą wyprawę został uhonorowany Super Kolosem - najbardziej prestiżowym wyróżnieniem podróżniczym w Polsce. W 2015 roku został wybrany najlepszym podróżnikiem świata przez National Geographic Ameryka. Obecnie przygotowuje się do trzeciej wyprawy transatlantyckiej na trasie Nowy Jork – Lizbona, którą zamierza kontynuować od maja 2017 roku.

Fot. Magdalena Czopik