28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

XIII Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” organizowany przez Fundację im. Jacka Kaczmarskiego odbędzie się w dniach 15-16 lipca 2016 r.

Festiwal rozpocznie się 15 lipca o godzinie 17.00 w sali widowiskowo-teatralnej Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta przy ul. Solnej 1 i tradycyjnie publiczność będzie miała okazję zobaczyć i usłyszeć 25 zakwalifikowanych do konkursu głównego wykonawców, ubiegających się m.in. o nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji PZU i Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego. Konkursowicze przyjadą do Kołobrzegu z różnych regionów Polski, w tym z Jasła, Gliwic, Dąbrowy Górniczej, Mrągowa, Gdańska, Koszalina, Starogardu Gdańskiego, Raciborza, Szczyrku, Wrocławia, Bartoszyc, Torunia i Tarnowa.

O  godzinie 21.00 rozpocznie się koncert pt. „Wieczór Kuglarzy”, podczas którego piosenki Jacka Kaczmarskiego nawiązujące do obrazów filmowych wykona poznański Kwartet ProForma. Zespół wystąpi w składzie: Piotr Lembicz, Przemysław Lembicz, Wojciech Strzelecki, Marcin Żmuda i Marek Wawrzyniak.

Kolejny dzień festiwalu, zgodnie z tradycją, rozpocznie się meczem piłkarskim między ”Kuglarzami” a zespołem Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego (godzina 12.00 euroboisko przy ul. Śliwińskiego 10).
Następnie o godzinie 18.00 w sali widowisko-teatralnej Regionalnego Centrum  Kultury im. Zbigniewa Herberta (ul. Solna 1) odbędzie się pokaz fragmentów archiwalnego koncertu Jacka Kaczmarskiego. Po nim rozstrzygnięty zostanie konkurs na interpretację piosenki Jacka Kaczmarskiego i piosenkę autorską. Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert pt. „Co jutro będzie” w wykonaniu  Tadeusza Woźniaka, któremu towarzyszyć będą: Jolanta Majchrzak-Woźniak, Piotr Woźniak i Mariusz Jagoda.

Wstęp na koncerty jest wolny, ilość miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki na dni festiwalowe do odbioru w kasie Regionalnego Centrum Kultury im. Zb. Herberta w Kołobrzegu, ul. Solna 1.

Organizator Festiwalu – Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego, współorganizator –  Narodowe Centrum Kultury w Warszawie. Partnerzy wydarzenia: Gmina Miasto Kołobrzeg, Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu, Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie oraz Fundacja PZU.
Patronat Honorowy nad „Nadzieją” objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Pamięci Narodowej, Wojewoda Zachodniopomorski Piotr Jania, Prezydent Miasta Kołobrzeg Janusz Gromek i Starosta Powiatu Kołobrzeskiego Tomasz Tamborski.
Patronat medialny sprawują tygodniki: „Wprost”, „Tygodnik Solidarność”, „Gość Niedzielny”, „Do Rzeczy” oraz TVP 3 Szczecin, Polskie Radio „Radio dla Ciebie”, Radio Plus i portale internetowe: strefapiosenki.pl i miastokolobrzeg.pl