Broken Clouds

9°C

Kołobrzeg

15 kwietnia 2024    |    Imieniny: Olimpia, Anastazja, Bazyli - Wielkanoc
15 kwietnia 2024    
    Imieniny: Olimpia, Anastazja, Bazyli - Wielkanoc

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Cieślicka radzi: Studenci w gąszczu umów cywilnoprawnych

Przed rozpoczęciem roku akademickiego studenci zawarli szereg umów cywilnoprawnych: umowę o naukę, umowę najmu mieszkania, umowę na internet. Już za kilka miesięcy kolejni młodzi ludzie będą stali przed dylematem, którą umowę podpisać i czy jest ona dla nich korzystna. To bardzo ważne decyzje, bowiem od wielu lat zgłaszają się do mnie konsumenci, którzy z powodu różnych sytuacji życiowych chcą lub muszą rozwiązać umowy. Wydawałoby się, że nic trudnego rozwiązać umowę najmu z powodu rezygnacji ze studiów lub niezaliczenia sesji. Nic bardziej mylnego. Umowy najmu mieszkań bardzo często są zawierane na czas określony, np. na rok czy do końca września z obowiązkiem zapłaty czynszu i innych opłat do końca obowiązywania umowy. Wysokość takich zobowiązań może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. Młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy, że podpisanie umowy „terminowej” uniemożliwia rozwiązanie umowy bez zgody wynajmującego. Często stroną umowy jest biuro nieruchomości, które przedkładając gotową do podpisu umowę przygotowało się na taką ewentualność. Stąd moja podpowiedź, aby przed zawarciem umowy negocjować warunki najmu, przykładowo zawrzeć w umowie zapisy umożliwiające rozwiązanie umowy z powodu określonych sytuacji, np. przerwania nauki, choroby. W umowie warto tez dodać zapis o możliwości zmiany najemcy, czyli poszukania we własnym zakresie innej osoby, która zajmie nasze miejsce. Przed podpisaniem umowy proponuję również sprawdzić, jakie mogą być konsekwencje niezapłacenia czynszu w terminie. Zgłaszają się do mnie studenci zdziwieni naliczeniem tzw. kar umownych za opóźnienie w zapłacie czynszu, nawet kilkaset złotych za kilka dni spóźnienia.

Odmiennie wygląda sytuacja rozwiązania umowy o naukę, pomimo zawarcia jej na czas określony. Najistotniejszą kwestią jest rozwiązanie takiej umowy w formie pisemnej. Wydawałoby się to takie oczywiste, skoro umowa została zawarta w formie pisemnej, to powinna też być rozwiązana pisemnie. Otóż nie. Wciąż zgłaszają się do mnie studenci, którzy byli przekonani, że jeżeli przestali uczestniczyć w zajęciach i zgłosili ten fakt telefonicznie np. w dziekanacie, to nie są zobowiązani do zapłaty czesnego za kolejne miesiące czy semestr. W przypadku umów o naukę należy przesłać pismo do uczelni zawierające oświadczenie o rezygnacji, czyli o rozwiązaniu umowy z oznaczeniem konkretnej daty. Następnie, należy „przypilnować” czy dany dziekan lub kanclerz wydał stosowną decyzję o skreśleniu z listy studentów. Zdarza się, że uczelnie – najczęściej niepubliczne – zwlekają z podjęciem decyzji. Można się domyślać, że takie działania maja na celu wydłużenie okresu pobierania opłat za naukę. Co istotne, student może domagać się zwrotu nadpłaconego czesnego za okres, gdy został już skreślony z listy studentów i faktycznie nie uczestniczył w zajęciach.

To tylko zarys problemów, z jakimi zgłaszają się do mnie młodzi ludzie lub ich rodzice. Zobowiązania finansowe, związane z nauką, często obciążają całe rodziny, dlatego warto przed podpisaniem umów poświecić więcej czasu na zapoznanie się z ich treścią.


Aneta Cieślicka
Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Kołobrzegu

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama