Few Clouds

21 kwietnia 2024    |    Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
21 kwietnia 2024
    Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks

Rezerwacja wczasów i ubezpieczenie od rezygnacji – czy warto?

Zdecydowanie częściej konsumenci decydują się na wakacje poza granicami naszego kraju. Rezerwują hotel i samolot poprzez biura podróży lub we własnym zakresie. Konsumenci są już bardziej świadomi swoich praw w zakresie reklamacji usług hotelowych i w tej kwestii rzadziej zgłaszają do mnie skargi. Najtrudniej jest rozwiązać problem, gdy z powodu różnych sytuacji rodzinnych czy zdrowotnych konsument musi zrezygnować z wyjazdu lub przerwać pobyt i chciałby odzyskać wpłacone pieniądze. Obowiązujące przepisy art. 47 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych określają, że w umowie o udział w imprezie turystycznej może zostać wskazana opłata za odstąpienie od umowy o udział w imprezie turystycznej w wysokości zależnej od tego, w jakim czasie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej doszło do odstąpienia od umowy. Oczywiście biura podróży w swoich regulaminach czy ogólnych warunkach umowy powielają powyższe zapisy i określają wysokość potrącanej kwoty. Wówczas w sytuacji, gdy konsument rezygnuje z wyjazdu lub skraca pobyt nie zwracają wpłaconej kwoty w pełnej wysokości. Potrącana kwota jest często bardzo wysoka i sięga nawet 95 procent.

Konsumenci mogą się jednak zabezpieczyć na taki szczególny wypadek. Jak od wielu lat ostrzegam konsumentów i zachęcam do zastanowienia się przed zawarciem wszelkiego rodzaju umów ubezpieczenia, np. przy zakupie sprzętów czy polisolokat, to uważam, że warto zastanowić się nad zawarciem umowy ubezpieczenia na wypadek rezygnacji z podróży lub jej przerwania. Oczywiście, takie umowy nie zabezpieczają konsumenta w każdej sytuacji, ale są umowy, które zawierają zapisy obejmujące szereg sytuacji dających prawo żądania zwrotu wpłaconych należności.

Zachęcam jednak do wnikliwego przeanalizowania ofert firm ubezpieczeniowych, a w szczególności dokładne zapoznanie się z zapisami regulaminów czy ogólnych warunków umowy ubezpieczenia w części dotyczącej wyłączenia odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej. Zdaję sobie sprawę, że takich zapisów jest wiele i konsumentom brakuje czasu na przeczytanie wszystkich, dlatego tez służę radą i pomocą przy ich analizowaniu. Konsumenci najczęściej skarżą się na stosowane przez firmy ubezpieczeniowe wykładnie zapisów umowy polegające na ustaleniu daty powstania zdarzenia, np. ustalenie momentu zachorowania uczestnika podróży. Firmy ubezpieczeniowe bardzo często mają wgląd w dokumentację medyczną konsumenta i w momencie powstania roszczenia próbują uchylić się od wypłaty odszkodowania. Powołują się na różne okoliczności i zdarzenia, które miały miejsce wiele miesięcy lub nawet lat wcześniej. Każdy konsument powinien indywidualnie ocenić, czy zawarcie takiej umowy ubezpieczenia będzie dla niego korzystne i potrzebne.