Few Clouds

4°C

Kołobrzeg

21 kwietnia 2024    |    Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
21 kwietnia 2024    
    Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Strefa dopaminy: Filmoterapia, co to takiego i czy działa?

D O P A M I N A
PRZYJAZNA PRZESTRZEŃ PSYCHOEDUKACJI

Kiedy psychologia spotyka KINO to, zdaniem terapeutów z obszaru artterapii (leczenie przez sztukę), kino ma największą moc oddziaływania na nasze emocje, spośród wszystkich innych dziedzin sztuki. Czy tak jest naprawdę?

W zasadzie wszyscy jesteśmy zgodni, że DOBRE (czytaj zaangażowane?) kino może być i jest doskonałym punktem wyjścia do rozmów na aktualne tematy społeczne i niekoniecznie mówię tu o kinie dokumentu. Ale czy kino może "leczyć"? Czy może być wsparciem w procesie terapeutycznym?

Według Darly Sharp (Sharp i in., 2002) film stanowi bezpieczne narzędzie terapeutyczne, daje bowiem oglądającemu (pacjentowi/klientowi) możliwość nabrania dystansu do problemu i spojrzenia na niego w bardziej obiektywny sposób, z innej perspektywy. W sytuacji, gdy zmierzenie się z problemem jest za trudne, oglądający zawsze może potraktować go jako problem innej osoby, a nie swój własny.

Martyna Harland, psycholożka i wykładowczyni Uniwersytetu SWP, założycielka FILOMTERAPIA.PL pisze o tym tak: "Filmy pozwalają nam nie tylko na spotkanie z własnymi emocjami, ale również zaakceptowanie ich w bezpiecznych warunkach. W kinie spotykamy się nie tylko z bohaterem filmowym ale właściwie sami ze sobą i swoimi emocjami. Gdy oglądamy film, to identyfikujemy się z bohaterem, zwłaszcza jeśli jest podobny do nas pod względem wieku, płci czy problemu, z jakim się zmaga. Dzięki temu docieramy do głęboko ukrytych własnych emocji. W końcowej fazie następuje wgląd – zastanawiamy się nad tym, czego doświadczyliśmy i przekładamy rzeczywistość filmową na życie. Uruchamiamy tzw. mechanizm projekcji, przez co przypisujemy bohaterom filmowym własne uczucia i emocje. W filmoterapii przede wszystkim chodzi o poruszanie naszych emocji".

Filmoterapia ma dwa podstawowe zastosowania – w psychoterapii, jako terapia wspomagająca oraz w rozwoju osobistym. Służy do samorozwoju i zwiększa naszą samoświadomość. Ludzie oglądali i będą oglądać filmy niezależnie od tego, czy zachęcają ich do tego terapeuci. Na świecie filmy do rozwoju osobistego zaczęto wykorzystywać od lat 80-tych XX wieku. Jednak w Stanach Zjednoczonych już w latach 50-tych, po II wojnie światowej, stosowano filmoterapię w procesie leczenia żołnierzy w depresji.

Oglądanie filmu i nazywanie swoich emocji, może mieć rewelacyjny wpływ na zwiększanie naszej inteligencji emocjonalnej (inteligencji emocjonalnej zostanie poświecone osobne spotkanie w strefie DOPAMINY). Poprzez analizę filmów i przeniesienie treści filmu na swoje życie, ludzie poznają siebie, łatwiej identyfikują swoje problemy i cele.

To na co chciałabym zwrócić szczególną UWAGĘ to fakt, że filmoterapia poza swoją funkcją terapeutyczną stanowi doskonały przykład skutecznej metody wspomagającej szeroko pojętą edukację, w tym psychoedukację.

Chciałabym, aby ten "odcinek" psychoedukacji był początkiem poznawania, Twojej Czytelniku, emocjonalności. Mam w związku z tym dla Ciebie propozycję. Podam dwa tytuły filmów, które moim zdaniem warte są obejrzenia w ramach naszych "spotkań".

Pierwszy z nich to koreański 12-odcinkowy serial, pt.: „Codzienna dawka słońca” (dostępny na platformie NETFLIX). To film, który w piękny, nienachlany, ale rzetelny sposób edukuje widza, czym jest zdrowie psychiczne. Jak cienka granica dzieli nas na zdrowych i "chorych". I w jaki sposób społeczny odbiór chorych psychicznie wpływa na ich proces zdrowienia i zdolności powrotu do społeczeństwa. Drogi Czytelniku obejrzyj proszę codziennie jeden odcinek i dostarcz sobie, w te listopadowe dni, „Codzienną dawkę słońca”.

Druga z moich propozycji wymaga nieco więcej skupienia i zaangażowania ze strony widza. To film, który zmusza - każdego! - do refleksji. I jest bardzo edukacyjny. „Niebieskoocy” - bo taki nosi tytuł - to filmowy zapis ćwiczenia, które Jane Elliott po raz pierwszy przeprowadziła w 1968 roku. W swoim domu w stanie Iowa Elliott opowiada, jak proste ćwiczenie, które przeprowadziła ze swoimi uczniami po zamordowaniu dra Martina Luthera Kinga Juniora, zmieniło jej życie. Obejrzyj ten film bez uprzedzeń i oczekiwań. Psycholodzy/żki oraz osoby z obszaru edukacyjno-pomocowego są zgodne: „Niebieskoocy” to film, który powinien obejrzeć każda osoba.

A jeśli po obejrzeniu „Niebieskookich” chciałbyś, Drogi Czytelniku, podzielić się swoimi przeżyciami to proszę napisz do mnie na adres: teresa.bleczyc@wp.pl. Może Wasze refleksje dadzą asumpt do zorganizowania fizycznej przestrzeni, w której zorganizujemy warsztaty flimoterapii? gdzie będziemy mieli szansę sprawdzić w praktyce czy filmoterapia działa?

Teresa Maria Bleczyc
psycholożka i mediatorka, prawniczka i filozofka, propagatorka Porozumienia bez Przemocy (NVC), współtwórczyni Porozumienia na Fali Kołobrzeskie Centrum Mediacji.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama