Clear Sky

20 czerwca 2024    |    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał
20 czerwca 2024
    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał

Kolejni mieszkańcy stracili sporo pieniędzy. Zobacz jak się uchronić

Pomimo licznych apeli oraz szeroko zakrojonych akcji profilaktyczno-edukacyjnych, Policja każdego dnia odnotowuje przypadki oszustw dokonywanych na tzw. legendę. To przestępstwa, w których oszuści podszywają się pod różne postacie, takie jak “wnuczek”, “policjant”, “pracownik banku” czy “osoba związana z wypadkiem”. Ofiarami tych przestępstw padają nie tylko seniorzy, ale także osoby w średnim wieku. Niestety, kolejną ofiarą tego typu przestępstwa padło małżeństwo z powiatu kołobrzeskiego, które przekazało oszustowi aż 50 tysięcy złotych! Jak doszło do tego dramatycznego zdarzenia?

Oszuści prowadzą rozmowy ze swoimi ofiarami w sposób wyrafinowany. Ich celem jest wywołanie u rozmówcy zdenerwowania i uśpienie czujności. Taka manipulacja sprawia, że część osób wierzy w historie opowiadane przez oszustów i przekazuje im swoje oszczędności.

Na terenie powiatu kołobrzeskiego doszło do dwóch rodzajów oszustw: metodą “na policjanta” oraz “na wypadek drogowy”. W jednym z przypadków, seniorka odebrała telefon stacjonarny i usłyszała od osoby podającej się za “policjantkę”, że jej córka potrąciła śmiertelnie ciężarną kobietę. Podszywająca się pod funkcjonariuszkę osoba oznajmiła, że w związku z wypadkiem rodzina zabitej domaga się wysokiego odszkodowania. Seniorka i jej mąż bardzo zmartwili się tą informacją, szczególnie, że po drugiej stronie słyszeli w tle płaczącą kobietę. W wyniku tego dramatycznego oszustwa małżeństwo zdecydowało się oddać wszystkie swoje oszczędności osobie, która po uprzednim telefonie zapukała do ich drzwi.

Ważne jest, aby być czujnym i nie ulegać manipulacjom. Policja apeluje do wszystkich, aby w razie podejrzeń o oszustwo natychmiast rozłączyć się z rozmówcą i skontaktować się z najbliższym komisariatem. Pamiętajmy, że prawdziwi funkcjonariusze nigdy nie żądają wypłaty ani przekazywania pieniędzy przez telefon.