29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Rozpoczęło się wypalanie traw . Grozi to tragedią i więzieniem [foto]

Ogromne zniszczenia i jeszcze większe koszty. To efekty wypalania traw, które rozpoczynają się wiosną, wraz ze wzrostem temperatur. Wystarczy chwila nieuwagi, aby spowodować tragedię, za którą grozi nawet 10 lat więzienia.

Tak dzieje się każdej Wiosny. Gdy tylko zrobi się cieplej , wielu rolników wypala suche, pozimowe trawy. Wymówką jest najczęściej chęć użyźnienia ziemi. Jednak zamiast odżywiać - wypalanie traw powoduje masowe pożary i  niszczy ekosystem. Tylko w ostatni weekend w Zachodniopomorskiem takich interwencji było kilkanaście, a w całym kraju około kilkaset, a przed nami jeszcze niedziela.

Dziś takie zdarzenia odnotowano między innymi w Rymaniu i Charzynie. Ochotnicy z Charzyna i Siemyśla wyjechali dziś do pożaru traw oraz pozostałości roślinnych. Po przybyciu na miejsce zdarzenia paliło się ok 0,5h nieużytków oraz panowało duże zadymienie, a wiatr nie był sprzymierzeńcem strażaków i w dużym stopniu utrudniał pracę. Pożar udało się opanować przy użyciu dwóch prądów wody oraz podręcznego sprzętu gaśniczego.

Przypominamy o zakazie wypalania traw, nieużytków oraz pozostałości roślinnych.
Zakaz wypalania traw zawarto w następujących aktach prawnych:
Ustawa o ochronie przyrody :„Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”, „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny”.
Ustawa o lasach: „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 metrów od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.
Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje tj. na podstawie kodeksu wykroczeń – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynosić do 5000 złotych lub na podstawie kodeksu karnego kara pozbawienia wolności od roku do lat 10 za sprowadzenie zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach.

foto: OSP Charzyno/Rymań