25 kwietnia 2024    |    Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
25 kwietnia 2024
    Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Prawie 190 interwencji strażaków, wiele miejscowości bez prądu [foto]

Skutki wichury, która przeszła nad Polską dało się bardzo mocno odczuć w naszym regionie. Jak informuje Państwowa Straż Pożarna w całym województwie Zachodniopomorskim przeprowadzono ponad 2,7 tysiąca interwencji strażaków. Nadal bez prądu pozostaje 100 tysięcy osób,w tym wiele w naszym regionie jak chociażby Gościno. Wiele jednostek ochotników pracowało od późnych godzin nocnych. Jak udało nam się ustalić w powiecie kołobrzeskim odnotowano prawie 190 interwencji. 10 nadal jest w trakcie obsługi. Obecnie sporym utrudnieniem jest dodzwonienie się na numer alarmowy 112, trwa ogólnopolska awaria, dyspozytorzy nie mogą przesyłać zgłoszeń do docelowych służb. Wiele osób kontaktowało się ze strażakami na numer stacjonarny komendy lub nawet osobiście.

Interwencje to głównie powalone drzewa na ciągi piesze i komunikacyjne. Uszkodzonych zostało kilka pojazdów, 2 na ulicy Bogusława X, uszkodzona została też ławka. W miejscowości Gościno Dwór dość sporych rozmiarów drzewo przewróciło się o budynek mieszkalny, trwa akcja usuwania drzewa, trzeba zrobić to dość delikatnie aby nie uszkodzić bardziej budynku. Pomaga w tym specjalnie sprowadzony z Koszalina dźwig, na miejscu jest też przedstawiciel nadzoru budowlanego. Kołobrzeska jednostka dysponuje obecnie jednym podnośnikiem, dlatego starostwo powiatowe udostępniło dodatkowy do działań, które wymagają pracy na wysokościach.
W Kołobrzegu jedno z drzewa oparło się o Regionalne Centrum Kultury, inne spadło na plac zabaw sanatorium Słoneczko.  W Podczelu sporo wiatrołomów powalonych zostało na ścieżki i ciągi komunikacyjne, co zobaczyć można w naszej fotogalerii.

Spore opóźnienia odnotowuje też PKP, niektóre pociągi w ogóle nie wyjechały w trasę, te które zmierzają do Kołobrzegu mają spore opóźnienia.

Co najważniejsze nikt nie ucierpiał podczas wiatru. Nie mamy informacji o osobach rannych. Sporo miejscowości nadal pozostaje bez prądu, optymistycznie operator Energa podaje na swojej stronie, że prąd w gniazdkach powinien pojawić się przed 18, ale pamiętamy co działo się 2 tygodnie temu, i powrót napięcia może się przedłużyć.

foto własne/ jednostki OSP powiatu.