Few Clouds

5°C

Kołobrzeg

4 marca 2024    |    Imieniny: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz
4 marca 2024    
    Imieniny: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury na ostatniej prostej

W styczniu ubiegłego roku Kołobrzeg rozpoczął działania dotyczące pierwszego etapu konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Dotychczas tylko dwa polskie miasta: Kraków w 2000 roku i Wrocław w 2016 roku zostały wyróżnione tym tytułem. W październiku ubiegłego roku nasze miasto weszło do ścisłego finału.

Przypomnijmy, deklaracje o przystąpieniu do konkursu złożyło 12 polskich miast: Bielsko – Biała, Bydgoszcz, Jastrzębie – Zdrój, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Lublin, Opole, Płock, Pszczyna, Rzeszów, Toruń. Złożone wnioski aplikacyjne były oceniane przez panel niezależnych ekspertów, który składał się z 10 osób wyznaczonych przez Parlament Europejski, Radę UE, Komisję Europejską i Komitet Regionów, a także dwóch specjalistów wyznaczonych przez MKiDN. 27 października 2023 roku panel ekspertów uzgodnił krótką listę miast wybranych do etapu selekcji finałowej. Do drugiego etapu przeszła Bielsko-Biała, Katowice, Kołobrzeg i Lublin.

W związku z tym, rozpoczynamy okres intensywnych działań i pracy, bowiem selekcja finałowa zaplanowana jest na wrzesień 2024 roku. W dniach 23-25 września w Warszawie odbędą się finałowe przesłuchania kandydatów. Kilka dni później prawdopodobnie poznamy miasto, które zostanie Europejską Stolicą Kultury w 2029 roku. Wcześniej jednak Kołobrzeg odwiedzi zespół panelistów stanowiących konkursowe jury.

Jednym z warunków koniecznych zarówno przy pierwszym, jak i drugim etapie rywalizacji jest przygotowanie aplikacji konkursowej. Ostateczną wersję wniosku konkursowego w drugim etapie musimy złożyć do 1 czerwca.
Kolejnym wymogiem jest utworzenie instytucji dedykowanej Europejskiej Stolicy Kultury, która będzie zarządzała całym projektem ESK. Zarówno Lublin, Katowice jak i Bielsko-Biała takie instytucje już utworzyły, Kołobrzeg jest ostatnim miastem z finałowej czwórki, w którym taka jednostka rozpocznie działalność.

Decyzja o powołaniu nowej instytucji nastąpiła podczas sesji Rady Miasta w dniu 31 stycznia. Nowa jednostka to Kołobrzeski Instytut Kultury i Promocji – KIKiP. Powstanie ona na bazie Działu Promocji Miasta, który został administracyjnie wyodrębniony z Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta, Instytut rozpocznie działalność z dniem 1 kwietnia. W uzasadnieniu uchwały możemy przeczytać: „Przedmiotem działania Kołobrzeskiego Instytutu Kultury i Promocji będzie podejmowanie nowych inicjatyw z dziedziny kultury niezbędnych dla zrównoważonego rozwoju miasta poprzez tworzenie sieci współpracy ze środowiskami naukowymi, proekologicznymi i sportowymi, polityką społeczną, z biznesem, tworzenie partnerstw w sferze kultury, organizowanie, koordynowanie i promocja wydarzeń kulturalnych z wykorzystaniem kreatywnych podmiotów działających w sferze nowoczesnych technologii oraz inicjowanie programów badawczych w zakresie kultury”.

Należy podkreślić, że Instytut zostanie wyodrębniony na stałe z Regionalnego Centrum Kultury, niezależnie od dalszych naszych losów w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku.
Siedziba Kołobrzeskiego Instytutu Kultury i Promocji będzie mieściła się przy ulicy Unii Lubelskiej, obok Kołobrzeskiego Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości. Obecnie trwa tam remont pomieszczeń, który ma zakończyć się w lutym.

 

reklama

reklama

reklama

reklama

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama