29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Rozliczenie kosztów centralnego ogrzewania zawsze budzi kontrowersje we wspólnocie. Wraz z tym pojawiają się pytania.

We współpracy z Kołobrzeskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego kontynuujemy cykl artykułów na temat zarządzania i administrowania lokalami mieszkalnymi. Będziemy poruszali bieżącą tematykę obecną we wspólnotach mieszkaniowych i spółdzielniach, a także odpowiadać na wybrane pytania Czytelników, które można wysyłać na naszą redakcyjną skrzynkę pocztową ( poczta@miastokolobrzeg.pl ).

"Czy zarząd wspólnoty mieszkaniowej może przenieść na inny cel nadwyżki powstałe po rozliczeniu zaliczek wniesionych przez właścicieli lokali na centralne ogrzewanie, czy powinien je bezwzględnie zwrócić jako nadpłaty??" - pyta nasz czytelnik.

Dysponowanie środkami pieniężnymi właścicieli zawsze stanowi przekroczenie zwykłego zarządu, a więc jeśli zapada decyzja o zmianie przeznaczenia środków z ogrzewania na inny cel, wymaga to uchwały właścicieli. Po drugie, warto pamiętać, że wspólnota może pobierać opłaty wyłącznie na cel rzeczywiście ponoszonych kosztów i rozliczać je zgodnie z przepisami. Każdorazowo, środki z danego konta CO winny być przypisane do danego i jasno zdefiniowanego właściciela, dzięki czemu może on kontrolować swoje saldo oraz zużycie ciepła w skali roku, o ile we wspólnocie prowadzony jest pomiar.

Jeśli więc zarząd chce dysponować powstałą w ciągu roku nadwyżką, musi mieć uchwałę ze zgodą właścicieli. Najlepiej jednak, jeśli te koszty rozliczane są indywidualnie z właścicielami. Zamiast zwrotów, proponujemy przeksięgowanie takich środków na konto rozliczeń czynszowych danego właściciela.

Reklama

Kołobrzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Spółka z o.o. oferuje profesjonalne usługi w zakresie zarządzania i administrowania lokalami mieszkalnymi, użytkowymi i garażami. Jesteśmy firmą działającą od ponad 15 lat na rynku kołobrzeskim. Zarządzamy i administrujemy największą powierzchnią zasobów mieszkalnych i lokalowych w Kołobrzegu. Nasz zespół administratorów, inspektorów budowlanych, księgowych, prawników i wykwalifikowany zespół techników, pozwalają nam zapewnić sprawne i funkcjonalne zarządzanie i administrowanie nieruchomościami oraz zagwarantowanie bezpieczeństwa mieszkańców przy racjonalnym poziomie kosztów.

Organizujemy zebrania Wspólnot. Pośredniczymy w zawieraniu umów dotyczących wykonywania usług remontowych, dostaw wody, energii elektrycznej i cieplnej. Współpracujący z nami podwykonawcy zapewniają najwyższą jakość świadczonych usług. Zapewniamy także całodobowe dyżury telefoniczne w przypadku wystąpienia jakichkolwiek awarii. Oferujemy niskie koszty zarządzania nieruchomości - stawki już od 50 groszy za metr kwadratowy. W cenie zarządzania wykonujemy wszystkie czynności administracyjne, wykonywane przez wykwalifikowaną kadrę, pełną obsługę księgową, prawną i techniczną. Dla wspólnot liczących powyżej 30 lokali, oferujemy bezpłatne przeglądy budowlane: roczne i pięcioletnie.
Zapraszamy do podjęcia współpracy.

Kołobrzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego
ul. Artyleryjska 3, 78-100 Kołobrzeg