29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Kondolencje

Czy to „powrót" ACTA?

Na Wyspie Solnej jest nowy parking

Na Wyspie Solnej jest nowy parkingZarząd Portu zrealizował swoje obietnice, dotyczące funkcjonowania dodatkowego parkingu na Wyspie Solnej w Porcie Jachtowym.

Zarząd wspólnoty a rozliczenie ciepła

Rozliczenie kosztów centralnego ogrzewania zawsze budzi kontrowersje we wspólnocie. Wraz z tym pojawiają się pytania.

Hoc dyskutował o rybołówstwie

Hoc dyskutował o rybołówstwieNa katamaranie "Jantar" odbyło się spotkanie z dyskusją poświęconą sytuacji i przyszłości polskiego rybołówstwa. Jego organizatorem był europoseł Czesław Hoc.

Wieje wiatr, są już pierwsze straty

Wieje wiatr, są już pierwsze stratyZwiększa swoją siłę wiatr i może osiągnąć nawet 100 kilometrów na godzinę. Padły już pierwsze drzewa, na akcje wyjeżdżają strażacy na terenie całego powiatu.

Podkategorie

W tej części portalu Miasto Kołobrzeg, publikujemy felietony opisujące naszą nie tylko kołobrzeską rzeczywistość. Felieton, to artykuł niezwykle subiektywny, przedstawiający oryginalne spojrzenie autora na daną rzeczywistość, więc nie zawsze jest ono zbieżne z punktem widzenia redakcji Miasto Kołobrzeg.

Historia Kołobrzegu jest niezwykle fascynująca. Jej korzenie sięgają do czasów niewielkiej osady znajdującej się na Wyspie Solnej, gdzie już w VII wieku warzono sól. Kołobrzeg na kartach średniowiecznych pergaminów pojawił się natomiast w roku 1000, kiedy podczas Zjazdu w Gnieźnie, cesarz Otton III wyraził zgodę na utworzenie Metropolii Gnieźnieńskiej z biskupstwem kołobrzeskim, obok Krakowa i Wrocławia. Pierwszym i jedynym biskupem kołobrzeskich, dość krótkotrwało, był Reinbern. Kołobrzeg w wyniku reakcji pogańskiej znów oderwał się od państwa piastów. Gród wczesnomiejski powraca na karty historii ponownie za sprawą podbojów Bolesława Krzywoustego, który podbił go jesienią 1107 roku, a w 1125 roku mieszkańcy zostali ochrzczeni przez św. biskupa Ottona z Bambergu.
23 maja 1255 roku Kołobrzeg uzyskuje prawa miejskie. Staje się potężnym miastem nad Bałtykiem, członkiem Hanzy, zajmującym się handlem solą i rybami. Prosperita miasta zaczyna się wraz z pokojem stralsundzkim w 1370 roku, po pokonaniu Danii przez Hanzę. Trwa to do końca XVI wieku. Wiek XVII to czas niepokojów. W 1618 roku wybucha wojna trzydziestoletnia. Od 1627 roku Kołobrzeg okupowany jest przez wojska cesarskie, które po oblężeniu lat 1630-31 wypierają Szwedzi. Rozpoczyna się rozbudowa cesarskich bastionów, które po przejęciu Kołobrzegu przez Brandenburgię w 1653 roku zostają twórczo rozwinięte, a miasto staję się twierdzą. Przechodzi oblężenia rosyjskie w wojnie siedmioletniej, z której wychodzi doszczętnie zniszczone, a następnie w 1806 roku stają pod nim wojska napoleońskie, które niszczą jej podczas oblężenia w 1807 roku.
W XIX wieku, wraz z rozwojem lecznictwa, Kołobrzeg zaczyna zmieniać swój profil i staje się modnym kurortem. Sadzi się tu zieleń, rozwija się działalność noclegowa, ale i lecznicza, w oparciu o właściwości klimatu, solanki i borowiny. W XX wieku miasto jest już kurortem I kategorii i słynnym niemieckim uzdrowiskiem. Jego kres przynosi II wojna światowa. W marcu 1945 roku toczą się krwawe walki o Kołobrzeg, w wyniku których miasto zostaje poważnie zniszczone. Od 31 maja 1945 roku funkcjonuje tu polska administracja, a pionierzy zajmują się odgruzowaniem i odbudową miasta. Trwała ona kilka dekad, czyniąc na powrót to miasto nad Bałtykiem prawdziwym kurortem i największym polskim uzdrowiskiem.

W tym miejscu przeczytacie o historii Kołobrzegu, a po szczegóły odsyłamy na www.historiakolobrzegu.pl

Kultura w Kołobrzegu jest niezwykle ważna. Już od wieków, stała ona w mieście nad Parsętą na wysokim poziomie. W Kołobrzegu działał teatr, organizowano koncerty orkiestr wojskowych, a także koncerty symfoniczne w sali koncertowej na 1000 miejsc, która od 1899 roku mieściła się w Pałacu Nadbrzeżnym. Obecnie, kulturą zajmuje się Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu, ale także organizacje pozarządowe i społecznicy. Działa Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, kulturą zajmuje się także Miejska Biblioteka Publiczna w Kołobrzegu, a także nie można nie wspomnieć o Szkole Muzycznej I stopnia w Kołobrzegu.

Audycja współfinansowana ze środków Powiatu Kołobrzeskiego.

ATRAKCJE W KOŁOBRZEGU - czyli co i gdzie można zobaczyć.