29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Po raz kolejny media ogólnopolskie uprawiają kampanię "braku zasięgu" w uzdrowiskach. A lobby komórkowe chce budować przekaźniki nad morzem.

O całej sprawie pisaliśmy jeszcze w lutym (przeczytaj). Część posłów, pod naciskiem lobby wielkich sieci telefonicznych, optowała za zmianą ustawy uzdrowiskowej, która zakazuje budowy w strefie A uzdrowiska masztów przekaźnikowych telefonii komórkowej. Argumentem za zmianą przepisów miał być brak zasięgu w uzdrowiskach i skargi kuracjuszy. To wówczas prezes Uzdrowiska Kołobrzeg SA dementował te informacje. I choć są one nieprawdziwe, to jednak jedyny argument dla lobby. Bo gdyby nikt się nie skarżył, nie byłoby sprawy. A sprawa jest: sieci chcą mieć jeszcze większy zasięg, choćby na dachach sanatoriów.

Tym razem artykuł opublikował "Dziennik Gazeta Prawna". I od razu swoją wersję zdarzeń podał portal "TVN24" (przeczytaj). Tendencyjne tezy zawarte są już w tytule: "W uzdrowisku nie pogadasz". A to przecież nieprawda. Teza robocza brzmi tak: "Sezon urlopowy, kuracjuszy przybywa, ale możliwość komunikacji jest ograniczona. W uzdrowiskach telefony komórkowe stają się niepotrzebne". Sprawdziliśmy. Nikt nie zgłaszał problemu z telefonami ani na kołobrzeskiej plaży, ani w hotelach czy sanatoriach. Wręcz przeciwnie, ich właściciele boją się, że wielki maszt odstraszałby gości.

W sprawie braku zasięgu wypowiedział się też w mediach prezydent Janusz Gromek: "Ograniczanie dostępu do komórek w uzdrowiskach to działanie wbrew sobie. Przecież kuracjusze niekiedy mają po 2–3 telefony i chcą z nich korzystać. Z drugiej strony nie chcą się leczyć pod telekomunikacyjnymi masztami". Nie znająca tematu osoba może odnieść wrażenie, że w Kołobrzegu telefon staje się bezużyteczny. Sprawę wyjaśnia Michał Kujaczyński, rzecznik prasowy prezydenta. - Byłem świadkiem rozmowy prezydenta z dziennikarzem. Ona trwała dość długo, a w artykule wykorzystano jedynie krótki fragment. Zapewniam, że prezydent rzeczowo wyjaśnił sprawę i nigdzie nie wspominał, że w mieście nie ma zasięgu, wręcz przeciwnie.

Lobby komórkowe już od 2 lat walczy o zmianę ustawy uzdrowiskowej. Do tego podłączają się inni lobbyści, którzy chcą liberalizacji przepisów w strefach A polskich uzdrowisk. A gdy nie do końca wiadomo o co chodzi, to jedno jest pewne: chodzi o pieniądze - duże pieniądze.