Overcast Clouds

9°C

Kołobrzeg

22 lutego 2024    |    Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr
22 lutego 2024    
    Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

W Urzędzie Gminy Kołobrzeg wyłożono plan zagospodarowania przestrzennego dla Budzistowa i Starego Miasta. Nie obyło się bez emocji.


Jak opowiadał wykonawca planu zagospodarowania przestrzennego, zadanie na początku wydawało się bardzo łatwe. Gdy przyszło co do czego, okazało się, że problemów jest bez liku. Urzędnikom udało się złagodzić obostrzenia konserwatorskie dla budzistowskiego zespołu archeologicznego. Początkowo, konserwator zabytków żądał egzekwowania zapisów o np. zakazie remontowania budynków w strefach ścisłej ochrony konserwatorskiej.

W dyskusji nad planem, mieszkańcy ostro zaatakowali wójta Tadeusza Kowalskiego. Podważali prawomocność działania Gminy Kołobrzeg, ze względu na to, że plan nie posiada wiążących ustaleń z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Wójt początkowo lekceważył te zarzuty, aż w końcu przyznał, że takich ustaleń gmina nie posiadania, jest w sporze z GDDKiA i sprawę wyjaśni sąd administracyjny. Jedna z urzędniczek niemal wykrzyczała siedzącym naprzeciwko mieszkańcom, że nie znają się na przepisach, a racja jest po stronie urzędu, bo nie można uzgadniać przebiegu nieistniejących dróg.

Mieszkańcy wnoszą od dłuższego czasu o przekształcenie działek. Liczyli na to, że w tworzonym planie uda się zawrzeć ich postulaty. Tymczasem wójt Tadeusz Kowalski wyjaśnia, że status działek musi być tożsamy ze studium zagospodarowania przestrzennego, a on jako wójt nie może podwyższyć ich statusu, gdyż gdyby okazało się, że będzie tam przebiegała droga i dojdzie do wypłaty odszkodowań, za działki rolne wypłacane są mniejsze pieniądze niż za działki budowlane. Oznacza to więc, że takie odrolnienie działek byłoby działaniem na szkodę gminy i wiązałoby się z postawieniem wójtowi zarzutów. A do tego wójt dopuścić nie chce. Natomiast mieszkańcy czekają i czekają, bo projektu drogi jak nie było, tak nie ma.

Podczas dyskusji pojawiły się o wiele cięższe zarzuty pod adresem wójta, wynikające z wieloletnich nieporozumień i sporów. Tadeusz Kowalski spokojnie dyskutował z mieszkańcami, apelując, aby swoje uwagi do planu wnosili na piśmie.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama