menu
Ogłoszenia ***  Mechanik na statek pasażerski  (Dam Pracę)  ***  Praca od zaraz  (Dam Pracę)  ***  praca sezonowa  (Dam Pracę)  *** 

20-lecie współpracy z Berlinem Pankow

pankow, kołobrzeg, berlinW Berlinie Pankow odbył się jubileusz z okazji 20-lecia współpracy między naszymi miastami. Była to współpraca udana, obustronna i dobrze rokująca na przyszłość.


Kołobrzeg podczas uroczystej sesji w ratuszu reprezentował prezydent Janusz Gromek oraz przewodniczący Rady Miasta Ryszard Szufel. Współpraca pomiędzy samorządami i mieszańcami Kołobrzegu i Berlina sięga 1994 r.

30 maja podpisana została umowa zawiązująca partnerstwo, które nieprzerwanie trwa do dziś. Ten 20-letni okres odznaczał się szczególnie przyjaznymi kontaktami. Trudno zliczyć wszystkie wizyty, zarówno polskiej jak i niemieckiej strony, spotkania przedstawicieli samorządu i biznesu oraz liczne imprezy kulturalne, obejmujące wymiany międzyszkolne i organizację imprez sportowych. Prezydent w swoim wystąpieniu wspomniał pokrótce o kilku najważniejszych wydarzeniach, które stały się silnym budulcem naszych relacji, opartych na wzajemnym szacunku i tolerancji.

Przykładów współpracy jest wiele. Nie dalej jak w maju i czerwcu odbył się projekt Fair Friedns. To była już druga edycja tego sportowo – edukacyjnego wydarzenia. W zabawie wzięło udział około 400 uczniów z Kołobrzegu i Berlina. Na zawodników czekały nie tylko emocje na murawie w duchu zasad fair paly. Każdy uczestnik musiał także rozwiązać krótkie zadania i konkursy przybliżające historię  i tradycję naszych państw. Tego typu imprezy, w których uczestniczy kołobrzeska i berlińska młodzież, znakomicie budują relacje i uczą wzajemnego zrozumienia.

Z kolei przykładem społecznego aspektu naszej współpracy było dofinansowanie przez władze Berlina Pankow projektu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w kwocie 100 tysięcy euro. Ten gest uświetnił jubileusz 750-lecia nadania praw miejskich oraz 11 rocznicę współpracy pomiędzy naszymi miastami.

Warto wspomnieć także o zaangażowaniu uczniów kołobrzeskich szkół ogólnokształcących w realizację polsko-niemieckiego projektu pielęgnacji grobów żołnierzy poległych w czasie walk o Kołobrzeg w marcu 1945 r. Akcja kontynuowana jest nieprzerwanie od kilkunastu lat.

W efekcie długoletniej współpracy powstało w Berlinie Stowarzyszenie Przyjaciół Kołobrzegu. Aktywna działalność Stowarzyszenia przełożyła się na wiele szczytnych akcji jak chociażby zakup specjalistycznego łóżka rehabilitacyjnego dla sparaliżowanego chłopca, czy też pomoc w wyposażeniu szkolnego gabinetu stomatologicznego.

Każde dzieło ma swoich pomysłodawców i inicjatorów. Warto w tym miejscu podziękować wszystkim zaangażowanym w realizację projektów przeprowadzonych na przestrzeni tych 20 lat. Jednak szczególne podziękowania należą się serdecznemu przyjacielowi miasta, który został wyróżniony tytułem Zasłużonego dla Kołobrzegu – Alexa Lubawinskiego. Wiele działań było i jest podejmowanych właśnie z jego inicjatywy. Jest on nieocenionym wsparciem dla Kołobrzegu, swego rodzaju ambasadorem naszego miasta w Berlinie.

 

pankow, kołobrzeg, berlin

pankow, kołobrzeg, berlin

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt (napisz do nas). Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.