Overcast Clouds

16°C

Kołobrzeg

21 czerwca 2024    |    Imieniny: Alicja, Marta, Alojz
21 czerwca 2024    
    Imieniny: Alicja, Marta, Alojz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

To już postanowione. Od 1 stycznia Kołobrzeg przestaje być jedynym miastem w powiecie kołobrzeskim. MSWiA zdecydowało, że Gościno zostanie gminą miejską.


Nowe Brzesko (województwo małopolskie), Wolbórz (województwo łódzkie), Pruchnik (województwo podkarpackie), Czyżew (województwo podlaskie), wreszcie zachodniopomorskie Gościno. To 5 miejscowości, które od 1 stycznia 2011 roku uzyskają prawa miejskie. Taką decyzję podjęto w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Informację na ten temat podaje "Dziennik Polski". Według MSWiA, za pozytywnym rozpatrzeniem wniosku o nadanie statusu praw miejskich muszą przemawiać względy społeczne i gospodarcze (pozytywne wyniki konsultacji, wysoki wskaźnik zatrudnionych poza rolnictwem) oraz względy urbanistyczno-przestrzenne. Zdaniem urzędników, Gościno te warunki spełnia. Rozporządzenie w sprawie nadania praw miejskich miejscowości Gościno Rada Ministrów wyda do końca lipca. Będzie to 59 miasto w województwie zachodniopomorskim.

W średniowieczu, Gościno było lennem kołobrzeskim i zarządzała nim Rada Miejska. W XIX wieku wieś weszła do powiatu kołobrzesko-karlińskiego. Na początku XXI wieku potencjał społeczno-gospodarczy Gościna stale rósł, a wraz z nim aspiracje mieszkańców. W 2009 roku w Gminie Gościno mieszkały 5232 osoby, z tego w samym Gościnie 2456 osób. Obok uzyskania statusu miasta, zmieni się jeszcze jedna rzecz. Gościno będzie miało burmistrza.

Fot. Urząd Gminy Gościno

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama