19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Na piątkowej sesji Rady Powiatu było gorąco nie tylko za sprawą niesprawnej klimatyzacji. Opozycja chciała kontroli inwestycji w Zespole Szkół Morskich.

Sesja zapowiadała się spokojnie. W porządku obrad było m.in. udzielenie pomocy finansowej województwu zachodniopomorskiemu na realizację remontu oddziałów Szpitala Regionalnego w Kołobrzegu (kwota 50 tysięcy złotych na remont pediatrii), udzielenie pomocy gminie Radogoszcz na remont mostków i przepustów, a także rozpatrzenie informacji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o stanie bezpieczeństwa na obszarze powiatu.
Jednak na samym początku radny Ryszard Ławrynowicz wniósł o przegłosowanie projektu uchwały w sprawie kontroli w Zespole Szkół Morskich w związku z prowadzoną tam inwestycją termomodernizacji. Radnemu chodziło o zapisy obowiązujących programów związanych z oszczędnością energii. Jest w nich zapisane m.in. "Jednostki sektora publicznego, w tym organy administracji rządowej i jednostki samorządu terytorialnego, szkoły, szpitale, itp. będą pełnić wzorcową rolę w zakresie oszczędnego gospodarowania energią, a o podejmowanych działaniach i osiąganych efektach będą informować społeczeństwo. W szczególności centralne i terenowe organy administracji rządowej i samorządu terytorialnego zostaną zobowiązane do oszacowania ilości energii zużywanej przez nie w ciągu roku oraz do uzyskania oszczędności (...)". Pomysł kontroli poparł radny Krzysztof Legun. - Jeśli tu radny zgłasza pewne wątpliwości i ma zastrzeżenia co do celowości i wykonania inwestycji, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to sprawdzić, bo przecież chyba nie ma nic do ukrycia.
Jednak większość radnych Platformy Obywatelskiej była przeciwko kontroli i większością głosów 8:7 odrzuciła pomysł radnego Ławrynowicza jako niezgody z procedurą przewidzianą w statucie, ale także nie mającym pokrycia w potrzebie takiej kontroli.