Few Clouds

12°C

Kołobrzeg

14 czerwca 2024    |    Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna
14 czerwca 2024    
    Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Punktualnie o godzinie 11 do portu wpłynęła barkentyna ORP Iskra. Przywitali ją turyści i mieszkańcy miasta. Okręt przycumował przy Nabrzeżu Węglowym.


Ostatni raz Iskra zawitała do Kołobrzegu niecały rok temu. Po zacumowaniu, powitali ją przedstawiciele Ligi Morskiej i Rzecznej z władzami Kołobrzegu. Na żeglarzy czekał ogromny tort ufundowany przez Andrzeja Mielnika na uczczenie 25 wpłynięcia okrętu do kołobrzeskiego portu.
ORP Iskra to drugi w historii Marynarki Wojennej żaglowiec szkolny. Poprzednik trzymasztowy szkuner gaflowy służył szkoleniu podchorążych od 1926 do 1977 roku. Na obecnym banderę podniesiono 11 sierpnia 1982 roku. Dotychczasowi dowódcy to: kapitan marynarki Lech Soroka (1982-1984), komandor Czesław Dyrcz (1984-1997), komandor podporucznik Robert Sitek (1997-2002), komandor porucznik Robert Żywiec (2002-2007), komandor podporucznik Jacek Miłowski (od 2007).
Okręt zdobył wiele cennych nagród i wyróżnień. Najcenniejsze z nich to: miano „Najlepszego okrętu w MW RP” zdobyte 5 razy, „Cutty Sark Trophy” przyznane w 1989 roku, „Medal Pokoju” wręczony przez Sekretarza generalnego ONZ w 1990 roku, nagroda „Fair Play” przyznana przez komitet organizacyjny „The Cutty Sark Tall Ships' Race” w 1999 roku.
Jutro o godzinie 8.00 odbędzie się uroczyste podniesienie bandery w asyście kompanii honorowej Zespołu Szkół Morskich. Potem złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem komandora Stanisława Mieszkowskiego twórcy powojennej Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej.  O godzinie 10.00 zaplanowano pożegnanie załogi i okrętu, który uda się w rejs powrotny do Gdyni.

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama