28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

informacje kołobrzeg, nauczyciele, radni, skarga, gromekSzykuje się spora awantura na jutrzejszej sesji. Radni mieli głosować za skargą na decyzję wojewody. Prezydent poskarżył się za nich. I to dosłownie.

Wielkim tryumfem opozycji, na czele z Sojuszem Lewicy  Demokratycznej, zakończyła się batalia o czas pracy niektórych nauczycieli. Chodzi o słynną uchwałę dotyczącą zmiany wymiaru godzin pracy niektórych nauczycieli - pracujących w oddziałach integracyjnych, a także z dziećmi i młodzieżą w stopniu głębokim, a także terapeutów, rehabilitantów i innych, którym radni PO kazali pracować więcej, niż innym nauczycielom. SLD i "Solidarność" zaskarżyli sprawę do wojewody, a wojewoda przyznał im rację, unieważniając 90% uchwalonego prawa. Mało tego, rozpoczęto procedurę uchylania podobnych uchwał w innych miastach, w tym w stolicy województwa - w Szczecinie. Jeśli decyzje wojewody utrzymają się w sądzie administracyjnym, samorządy mogą ponieść ogromne koszty z tytułu spraw sądowych wytaczanych przez nauczycieli (dowiedz się więcej - przeczytaj).

Termin zaskarżenia decyzji wojewody mijał pod koniec sierpnia. Było więc sporo czasu, aby zwołać sesję Rady Miasta i aby radni przegłosowali stosowną uchwałę. Sierpień to jednak okres urlopowy i niektórzy radni, także z PO, byli na urlopie. Jak mówi nam źródło zbliżonej do zarządu partii, mogło nie być wystarczającej liczby głosów do podjęcia takiej uchwały, bo opozycja stoi murem za nauczycielami. Zresztą, nieoficjalnie nie wszyscy radni PO popierają rozwiązania narzucane przez prezydenta, ale głośno tego nie mówią. W połowie sierpnia, w Miastokolobrzeg.tv, przewodniczący Rady Miasta Ryszard Szufel o zaskarżeniu decyzji nic nie wiedział, o zwołaniu sesji lub sesji nadzwyczajnej - również (zobacz).

Sprawę zaskarżenia rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody radni rozpatrzą dopiero w czwartek. Jednak skarga do sądu została napisana już... 29 sierpnia. Mało tego, z formalnego punktu widzenia, złożyli ją... radni. W piśmie, do którego udało nam się dotrzeć, pod sygnaturą Rady Miasta, czytamy: "Rada Miasta Kołobrzeg wnosi skargę na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Zachodniopomorskiego (...)". Dokument podpisał... prezydent Janusz Gromek. O sprawie wiedziało do tej pory wąskie grono osób. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z przewodniczącym Rady Miasta - Ryszardem Szuflem. Ten pamiętał, że sprawą radni mają się zając dopiero jutro. Przyznał również, że to on reprezentuje Radę Miasta na zewnątrz. Ale sprawy komentować na tym etapie nie chciał.

- To jest niepoważne, że prezydent nie informując radnych, skarży sobie uchwałę, a my mamy dyskutować o tym dopiero jutro. To tak jakby prezydent wiedział, że uchwała zostanie już podjęta - komentuje szef Klubu Radnych Niezależnych "Razem dla Kołobrzegu - Henryk Bieńkowski. Cezary Kalinowski jest zdziwiony tym, że to od dziennikarza dowiaduje się o fakcie, że skarga została przez Radę Miasta już wniesiona. - Ale ja jeszcze nie zdążyłem za tym zagłosować - dziwi się radny. Radny Jacek Woźniak tłumaczy, że prezydent mógł wnieść skargę przed decyzją radnych. - Jest postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego w podobnej sprawie. Czyli radni mogą post factum uchwalić upoważnienie dla prezydenta. Ale dlaczego prezydent występuje za radnych i podpisuje się w nagłówku "Rada Miasta", tego nie wiem - komentuje Woźniak.

- W świetle ostatnich wyroków NSA w podobnych prawach, procedura zastosowana przez prezydenta jest jak najbardziej właściwa. W skierowanym na sesję projekcie uchwały, to właśnie prezydent jest osobą upoważnioną do zaskarżenia rozstrzygnięcia wojewody. Wobec tego, to właśnie prezydent występuje w imieniu Rady Miasta. Jeśli radni uchwały nie podejmą, skarga zostanie wycofana bądź nie będzie rozpatrywana przez organ ze względu na braki formalne - tłumaczy Michał Kujaczyński, rzecznik prasowy prezydenta miasta.

Sprawa na pewno będzie wyjaśniana na jutrzejszej sesji. Smaczku dodaje tu fakt, że do kancelarii prawnych zgłaszają się nauczyciele, którzy w związku z nieobowiązującą uchwałą Rady Miasta mają już problemy w swoich szkołach. Rozważają w związku z tym wystąpienie na drogę prawną.

informacje kołobrzeg, nauczyciele, radni, skarga, gromek