Few Clouds

12°C

Kołobrzeg

14 czerwca 2024    |    Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna
14 czerwca 2024    
    Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Ruszył proces organizatora skoków spadochronem

W poniedziałek przed Sądem Rejonowym w Kołobrzegu rozpoczął  się proces Marka T., oskarżonego o nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa i nieumyślne spowodowanie wypadku w ruchu powietrznym, w wyniku którego śmierć poniosły dwie spadochroniarki. Mężczyzna nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył obszerne wyjaśnienia.

Podczas rozprawy prokurator Iwona Pluta wskazała, że Marek T., będąc odpowiedzialnym za bezpieczeństwo osób wykonujących skoki spadochronowe, nie dopełnił ciążących na nim obowiązków. Organizator nie zaplanował i nie zabezpieczył skoków spadochronowych na lotnisku w Bagiczu. Skoczkowie mieli lądować na plaży, czyli na tzw. terenie przygodnym, mimo że troje z nich nie miało takich uprawnień. Dodatkowo brakowało kamizelek ratunkowych.

Marek T. twierdzi, że zrobił wszystko, aby skoki były bezpieczne. Przekazał, że tego dnia odbyła się odprawa instruktorów, sprawdzano pogodę oraz monitorowano kierunek wiatru. Do tragicznego zdarzenia doszło podczas 14. lotu tego dnia, w 13. uczestniczył jako spadochroniarz. Wskazał, że znał warunki pogodowe.

Prokuratura oskarżyła Marka T. o nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa, co doprowadziło do śmierci dwóch spadochroniarek 5 sierpnia 2019 roku. Kobiety utonęły w Bałtyku, ponieważ skoki były źle zaplanowane, a lądowanie miało miejsce na plaży, mimo braku odpowiednich uprawnień u trzech skoczków. Brakowało też kamizelek ratunkowych.

Prokurator Iwona Pluta wskazała na liczne zaniedbania Marka T., który pełnił funkcje organizatora skoku, wyrzucającego i pilota, co przyczyniło się do wypadku. Mężczyzna nie przyznał się do winy, podkreślając swoje 45-letnie doświadczenie i troskę o bezpieczeństwo.

Marek T. twierdzi, że zrobił wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo skoków, a decyzje skoczków w powietrzu mogły wpłynąć na tragiczny przebieg wydarzeń. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

Przypomnijmy : 5 sierpnia 2019 r. pod Kołobrzegiem czwórka spadochroniarzy, dwie kobiety w wieku 29 i 33 lat oraz dwóch mężczyzn w wieku 37 i 33 lat, zdecydowali się na skok ze spadochronami z pokładu samolotu Cessna, startującego z kołobrzeskiego Lotniska Bagicz o godzinie 19.30. Planowali dwukrotne wykonanie figury w powietrzu, z lądowaniem na pobliskiej plaży. Niestety, druga próba wykonania figury zakończyła się tragicznie, gdy skoczkowie otworzyli spadochrony w różnych wysokościach i odległościach od brzegu, wpadając do Bałtyku.

W wyniku wypadku, 37-latek wylądował zaledwie 3 metry od brzegu, a 33-latek około 30 metrów od brzegu. Obydwaj zdołali opuścić wodę samodzielnie. Natomiast dwie kobiety znalazły się w wodzie około 200 metrów od brzegu i zostały wyłowione przez ratowników WOPR i Brzegowej Służby Ratownictwa po około 20 minutach, niestety, nie udało się ich uratować.

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama