Few Clouds

14 czerwca 2024
    Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna

ORP Iskra w Kołobrzegu

Jednostka w drodze ze Szczecina do Gdyni zawinęła do kołobrzeskiego portu i zacumowała przy nabrzeżu w porcie. Wizyta odbywa się na zaproszenie oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej i jest kontynuacją wieloletnich kontaktów pomiędzy MW i LMiR. Wśród witających obecna była Anna Walczak dyrektor Zespołu Szkół Morskich, żywo zainteresowana rejsami podopiecznych na pokładzie żaglowca. Podczas powitania Marek Padjas nawiązał do obchodzonego w tym roku jubileuszu 50. lecia Bractwa Kaphornowców. Jedną z czterdziestu polskich jednostek żaglowych, które dotarły na Przylądek Nieprzejednany jest ORP Iskra. Fakt ten miał miejsce 27.11.1995 roku. Z tej okazji przekazał dowódcy okrętu kmdr. ppor. Jakubowi Przygodzkiemu żółty proporzec z logo Bractwa. Kolejnymi upominkami były: pamiątkowy medal, oraz okolicznościowe wydawnictwa.

W tym roku żaglowiec ma bardzo bogaty plan rejsów. Weźmie udział w Paradzie Świętojańskiej, Operacji Żagiel i wielu innych wydarzeniach żeglarskich. Mimo zapełnionego kalendarza dowódca zapewnił, że jeszcze kilka razy ma zamiar zacumować w naszym porcie. Będzie więc możliwość odwiedzenia załogi i obejrzenia od kuchni marynarskiego życia. W niedzielę o godzinie 10.00 okręt odcumuje i wyruszy w dalszą drogę do macierzystego portu.