Broken Clouds

15 kwietnia 2024
    Imieniny: Olimpia, Anastazja, Bazyli - Wielkanoc

Rowerem do Pyszki? Wkrótce będzie to możliwe [wideo]

W domu Kultury w Dygowie podpisano dziś ważne porozumienie dotyczące budowy ścieżki pieszo - rowerowej Kołobrzeg - Pyszka. Przybędzie nam  dodatkowe 11 km ścieżki. Nowy szlak będzie ciągnął się wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 163, między Kołobrzegiem a Pyszką. Jak zapewniano na konferencji droga w większości będzie asfaltowa, na odcinku w Dygowie łączyć się będzie z chodnikami i wyłożona będzie kostką brukową. Droga będzie prowadzona naprzemiennie raz lewą raz prawą stroną jezdni. Zostanie wybudowana na niej też mała infrastruktura. Dodatkowo wybudowany zostanie w Niekaninie chodnik prowadzący do znajdującego się tam marketu.

Podpisane dziś porozumienie zostało osiągnięte pomiędzy województwem zachodniopomorskim a gminami Kołobrzeg i Dygowo, które zobowiązały się do współpracy oraz dofinansowania inwestycji pod nazwą "Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 163, na odcinku Kołobrzeg - Pyszka". Całkowity koszt projektu szacowany jest na 20,5 mln zł, przy długości trasy około 11 km. Termin zakończenia przewidywany jest na przyszły rok. Jak mówiła Anna Bańkowska w planach jest wybudowanie odcinka do Karlina, połączyło by to już istniejącą sieć rowerową.

Strony uzgodniły, że województwo zachodniopomorskie pokryje 50% kosztów, zaś pozostałe 50% zostanie podzielone pomiędzy gminy Dygowo i Kołobrzeg. Dodatkowo, gminy zobowiązały się do pokrycia w 100% kosztów związanych z ewentualnymi odszkodowaniami za nabywanie gruntów niezbędnych do realizacji projektu.

Po finalizacji porozumienia i zapewnieniu finansowania przez gminy, województwo planuje jeszcze w tym roku rozpoczęcie procedury przetargowej, co stanowi początek realizacji inwestycji.

Więcej w materiale wideo.