Overcast Clouds

16°C

Kołobrzeg

21 czerwca 2024    |    Imieniny: Alicja, Marta, Alojz
21 czerwca 2024    
    Imieniny: Alicja, Marta, Alojz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Szlakiem polskiego żołnierza, ziemią zroszoną krwią [foto]

W Kołobrzegu poległo około tysiąca polskich żołnierzy. Kolejnych 400 zmarło z ran, zaginęło lub zginęło w wypadkach. Do tego trzeba doliczyć żołnierzy rosyjskich. Daje to imponującą liczbę nawet 2000 zmarłych żołnierzy. Mogiły kopano tam, gdzie to było możliwe. Żołnierze chowali kolegów, jak to było na froncie możliwe, wykorzystując, parki, place, leje po bombach. W 1948 roku i w kolejnych latach pochowanych ludzi ekshumowano. Jednak nie wszędzie to się udało zrealizować i wielu poległych nadal spoczywa w kołobrzeskiej ziemi. Resztę, ekshumowano na Cmentarz Wojenny w Kołobrzegu. W kolejnych latach, na różnych budynkach i w różnych miejscach pojawiły się tablicę pamiątkowe i pomniki. Celem, była pamięć o miejscach szczególnie zroszonych krwią polskich żołnierzy.

Dziś, na zakończenie obchodów 79 rocznicy walk o Kołobrzeg, tymi śladami przeszła sztafeta z pochodniami, zaczynając od Falochronu Franciszka Niewidziajło, na Cmentarzu Wojennym kończąc. Tam, odbyła się salwa armatnia. Niestety, dostęp do tablicy przy koszarach przy ul. Artyleryjskiej był niemożliwy. Uczestnicy marszu nie mogli zapalić tam zniczy. Warto przypomnieć, że znajduje się tam tablica upamiętniająca żołnierzy z 14 pułku piechoty.

Jeśli ktoś jest chętny na marsz nieoficjalnym Szlakiem 1 Armii Wojska Polskiego, mapę może znaleźć na stronie 18marca.pl. Organizatorem przedsięwzięcia było Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu i Towarzystwo Przyjaciół Muzeum.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama