21 czerwca 2024    |    Imieniny: Alicja, Marta, Alojz
21 czerwca 2024
    Imieniny: Alicja, Marta, Alojz

79 rocznica zaślubin Polski z morzem [foto/wideo]

W poniedziałek przed południem odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem 79. rocznicy walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z Morzem, które miały miejsce w marcu 1945 roku. "Przyszliśmy, morze, po ciężkim i krwawym trudzie. Widzimy, że nie poszedł na marne nasz trud. Przysięgamy, że cię nigdy nie opuścimy. Rzucając pierścień w fale, biorę z tobą ślub, ponieważ tyś było i będziesz zawsze nasze."  przytoczył słowa komandor Marek Padjas. Podczas ceremonii, zainicjowanej decyzją zarządu kombatanckiego oraz więźniów politycznych, prezydent Anna Mieczkowska została uhonorowana kombatancką Gwiazdą Pamięci. Ponadto, za szczególne zasługi w dziedzinie edukacji morskiej, Natalia Pietrasz została uhonorowana brązowym medalem zasłużonym odznaczeniem Ligi Morskiej i Rzecznej.

Następnie, pod Pomnikiem Zaślubin Polski z Morzem, odbyła się symboliczna ceremonia ślubowania młodzieży Ligi Morskiej i Rzecznej, wraz z tradycyjną inscenizacją zaślubin. Uroczystość została uświetniona salwą honorową oddaną z armaty na plaży oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem.

Po zakończeniu tej części wydarzenia, w asyście honorowej Zespołu Szkół Morskich, uczestnicy przemaszerowali bulwarem pod pomnik I Kapitana Portu Kołobrzeg, kadm. Stanisława Mieszkowskiego, gdzie również oddano hołd poprzez złożenie kwiatów pod pomnikiem.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii i materiału wideo z uroczystości.