Overcast Clouds

17°C

Kołobrzeg

23 czerwca 2024    |    Imieniny: Wanda, Józef, Albin
23 czerwca 2024    
    Imieniny: Wanda, Józef, Albin

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Tak polski żołnierz doszedł nad Bałtyk, drogę znacząc krwią (foto, wideo)

To był ciężki bój. Około 1400 polskich żołnierzy pozostało tu na zawsze, często pochowanych w bezimiennych mogiłach. Przyszło im walczyć w nieznanym mieście, ufortyfikowanym i obsadzonym załogą składającą się ze zlepek niemieckich formacji, ale jednak bitnych. Polski bój trwał 10 dni. Walczono o każdy plac, skwer i kwartał, często odpierając niemieckie kontrataki. We znaki dawała się pogoda, zmęczenie i zwykły ludzki strach. Nad morze, gdzie dotarli polscy żołnierze widząc opływające niemieckie jednostki rankiem 18 marca, trzeba było pokonać drogę znaczoną krwią i odwagą, którą trzeba było okazywać zbyt często.

Dziś na plaży przy molo, pomimo marcowej pogody, pojawiły się tłumy. Wiele osób przyjechało specjalnie na inscenizację. Organizatorem "Boju o Kołobrzeg" było Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, które widowisko zrealizowało po 5-letniej przerwie spowodowanej pandemią i jej skutkami. Wydarzenie zorganizowano w partnerstwie z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Partnerem widowiska jest Ministerstwo Obrony Narodowej, Gmina Miasto Kołobrzeg oraz Powiat Kołobrzeski. Jak mówi Aleksander Ostasz, dyrektor muzeum, bez tego rodzaju przedsięwzięć, trudno w obecnym świecie będzie kontynuować przekazywanie pamięci o tamtych dniach. - To jest żywa lekcja historii - mówi Ostasz. Reżyserem "Boju o Kołobrzeg" był Krzysztof Zawiliński, lektorzy: prof. Andrzej Olejko i Rafał Semołonik.reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama